Solunum yolu enfeksiyonu olan yenidoğanların değerlendirilmesi
Evaluation of newborns with respiratory tract infection
  1. Tez No: 914022
  2. Yazar: HASAN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BEGÜM ATASAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle takip ve tedavi edilen yenidoğanlarda, etkenlerin nazofaringeal sürüntüden polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi ile tespit edilmesi; demografik, klinik, epidemiyolojik özelliklerin ve prognoza etki eden faktörlerin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca, COVID-19 pandemisi öncesi, sırası ve sonrası olmak üzere üç farklı dönemin karşılaştırılarak pandeminin etkilerinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, 1 Ocak 2018 ile 31 Mayıs 2023 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde solunum yolu enfeksiyonu tanısıyla yatırılan, yaşı veya düzeltilmiş yaşı 0-28 gün arasında olan, majör konjenital hastalığı bulunmayan ve kan kültüründe üreme saptanmayan 117 hastanın epidemiyolojik, demografik, klinik ve laboratuvar özellikleri retrospektif olarak incelenmiştir. Bulgular: Solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hastaneye yatırılan 117 hastanın 105'inde (%89,7), polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) yöntemi kullanılarak etken tespit edilmiş, respiratuar sinsityal virüs (RSV) (%42,8) ve rinovirüs (%16,1) en sık tespit edilen etkenler olmuştur. On dokuz (%18,1) hastada birden fazla virüs saptanmıştır. Hem tek etken olarak hem de koenfeksiyon birlikteliği olarak RSV toplam 57 (%54,2) hastada saptanmıştır. En sık başvuru mevsiminin kış (%58,9), en sık başvuru ayının ise Ocak (%35,8) olduğu görülmüştür. En sık gözlenen semptomlar burun akıntısı (%89,7) ve öksürüktür (%82,9). Hastaların %63,2'sinde beslenme güçlüğü, %29'unda ateş, %10,2'sinde apne gözlenmiştir. Fizik muayene bulgularına göre hastaların, %46,1'inde ral veya ronküs, %50'sinde ise retraksiyon tespit edilmiştir. Hastaların hastanede yatış süresi ise ortalama 5,58±3,23 gün olarak bulunmuştur. Hastaların %88,8'inde (n=104) solunum desteği (oksijen veya mekanik ventilasyon) gerektiği, solunum desteği süresinin ise ortalama 4,01±3,28 gün olduğu tespit edilmiştir. Oksijen desteği yalnızca 65 hastada (%55), invaziv olmayan mekanik ventilasyon 39 hastada (%33) ve invaziv mekanik ventilasyon 7 hastada (%6) uygulanmıştır. Antibiyotik tedavisi 54 hastaya (%46,1) başlanmış, bu tedavi 20 hastada (%17) 72 saat içinde sonlandırılmıştır. Oseltamivir tedavisi 39 (%33,3) hastaya başlanmış, 20 hastada (%17) bu tedavi 5 gün boyunca sürdürülmüştür. Altı yıllık çalışma süresince hastaneye yatırılan 117 hastanın 49'u (%42) pandemi öncesi (2018-2019) dönemde, 22'si (%19) pandemi döneminde (2020-2021) ve 46'sı (%39) pandemi sonrası (2022-2023) dönemde yatırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to determine the causative agents by polymerase chain reaction (PCR) from nasopharyngeal swabs in newborns who were followed and treated for respiratory tract infections in the Neonatal Intensive Care Unit and to evaluate demographic, clinical, epidemiologic characteristics and factors affecting prognosis. Furthermore, the study seeks to compare three distinct periods—pre-pandemic, pandemic, and post-pandemic—of the COVID-19 era to assess the pandemic's impact. Materials and Methods: We retrospectively analyzed the epidemiological, demographic, clinical and laboratory characteristics of 117 patients who were admitted to the Neonatal Intensive Care Unit of Ankara University Faculty of Medicine between January 1, 2018 and May 31, 2023 with a diagnosis of respiratory tract infection, who were age or corrected age between 0 and 28 days, had no major congenital disease and had no growth in blood culture. Results: In 105 (89.7%) of 117 patients hospitalized with respiratory tract infections, the causative agent was detected by polymerase chain reaction (PCR), with respiratory syncytial virus (RSV) (42.8%) and rhinovirus (16.1%) being the most frequently detected agents. Nineteen (18.1%) patients had more than one virus. RSV, both as a single agent and as a coinfection association, was detected in 57 (54.2%) patients. The most common season of presentation was winter (58.9%) and the most common month of presentation was January (35.8%). The most common symptoms were runny nose (89.7%) and cough (82.9%). Difficulty in feeding was observed in 63.2%, fever in 29% and apnea in 10.2% of the patients. According to physical examination findings, rales or rhonchi were detected in 46.1% and retraction in 50% of the patients. The mean duration of hospitalization was 5.58±3.23 days. Respiratory support (oxygen or mechanical ventilation) was required in 88.8% (n=104) of the patients and the mean duration of respiratory support was 4.01±3.28 days. Oxygen support was used only in 65 patients (55%), non-invasive mechanical ventilation in 39 patients (33%) and invasive mechanical ventilation in 7 patients (6%). Antibiotic treatment was initiated in 54 patients (46.1%) and discontinued within 72 hours in 20 patients (17%). Oseltamivir treatment was initiated in 39 patients (33.3%) and continued for 5 days in 20 patients (17%). Of the 117 patients hospitalized during the six-year study period, 49 (42%) were hospitalized in the pre-pandemic period (2018-2019), 22 (19%) in the pandemic period (2020- 2021) and 46 (39%) in the post-pandemic period (2022-2023).