Kök kanal tedavisi sonrası ağrı ve kaygı seviyesinin işlem öncesi ağrı ve kaygı seviyesi ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship of the pain and anxiety level after root canal treatment with the pain and anxiety level before the procedure
  1. Tez No: 865467
  2. Yazar: MİNE TOPALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BURHAN CAN ÇANAKÇİ
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırmanın birincil amacı; kök kanal tedavisi öncesindeki ağrı, anksiyete ve beklenen rahatlama miktarının tedavi sonrası ağrı, anksiyete ve rahatlama miktarına etkisini incelemektir. İkincil amacı ise; sosyodemografik veriler ve dental tedavi geçmişleri ile işlem sonrası ağrı, anksiyete ve rahatlama miktarı arasındaki ilişkinin incelenmesidir Bu araştırmaya ağrı ile kliniğe başvuran geri dönüşümsüz pulpa iltihabı ve akut apikal periodontitis tanısı konulan 90 hasta dahil edildi. Hastalara tedavi öncesi dental anksiyete seviyelerinin belirlenmesi için anksiyete ölçekleri (MDAS, STAI-S, STAI-T, NRS), ağrı seviyelerinin belirlenmesi için Numeratik Rating Skala (NRS), beklenen rahatlama miktarının tespiti için NRS ve sosyodemografik/dental geçmişleri ile ilgili olan formları doldurtuldu. Ardından hastalara kök kanal tedavisi uygulandı. Tedavi sonunda tüm hastalara anksiyete, ağrı ölçekleri (MDAS, STAI – S, STAI-T, NRS) tekrar uygulanarak rahatlama miktarları tespit edildi. 1,3 ve 7. Günlerde hastalar aranarak NRS soruları hastalara tekrar soruldu.
Özet (Çeviri)
The primary purpose of this research is; To examine the effect of pain, anxiety and expected relief before root canal treatment on the amount of pain, anxiety and relief after treatment. Its secondary purpose is; It is an examination of the relationship between sociodemographic data and dental treatment histories and the amount of post-procedure pain, anxiety and relief. This study included 90 patients diagnosed with irreversible pulpitis and acute apical periodontitis who presented to the clinic with pain. Patients were given and filled anxiety scales (MDAS, STAI-S, STAI-T, NRS) to determine their pre treatment dental anxiety levels, Numerical Rating Scale (NRS) to determine their pain levels, NRS to determine the expected amount of relief, and forms related to their sociodemographic/dental history. Then, the patients underwent root canal treatment. At the end of the treatment, the anxiety and pain scales (MDAS, STAI - S, STAI-T, NRS) were reapplied to all patients and the amount of relief was determined. On days 1, 3 and 7, the patients were called and the NRS questions were asked again.