Sosyal ve ekonomik destek hizmetinden faydalanan ve faydalanmayan 8-13 yaş grubundaki çocukların yaşam doyumlarının karşılaştırmalı analizi: Biga örneği
A comparative analysis of life satisfaction of the children in the age of 8-13 who benefit and do not benefit from social and economic support service: Biga sample
  1. Tez No: 865498
  2. Yazar: KUBRA ZEYNEP ÇAKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM BÖLÜKBAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Devletin temel görevi, vatandaşlarının ihtiyaç duyduğu hizmetleri sunmak ve onları korumaktır. Korunma ihtiyacı olan çocuklar, risk altında oldukları için devletin dikkatine özellikle ihtiyaç duyar. Devlet ise sosyal hizmet modelleri ile bu çocuklar için çeşitli çözümler sunar. Bu çözümlerden biri de Sosyal ve Ekonomik Destek (SED) hizmetidir. Literatüre bakıldığında SED hizmetinden faydalananlarla ilgili çalışmaların sınırlı olduğu, karşılaştırmalı bir araştırmanın bulunmadığı ve Türkçe literatürde yaşam doyumu üzerine yapılan araştırmaların genellikle yetişkinlere ve öğrencilere odaklandığı, çocukluk dönemi yaşam doyumuna ilişkin literatürde boşluk olduğu gözlenmiştir. Bu çalışma çocukluk dönemi yaşam doyumuyla; 'çocuğun sosyo-demografik özellikleri' arasında, 'çocuğun ailesinin sosyo-demografik özellikleri' arasında, 'SED hizmetinden faydalanma durumu' arasında anlamlı bir ilişki var mıdır? şeklindeki araştırma sorularından hareketle farklı sosyo-demografik özelliklere sahip çocukların yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamaktadır. Ayrıca bu araştırma, çocuğun yaşam doyumunu yordarken yalnızca öğrencilik statüsüne değil diğer sosyo-demografik özelliklerine de odaklandığından literatüre katkı sağlayacak bir çalışma olarak önem taşımaktadır. Araştırma, nicel araştırmanın genel tarama modelinin ilişkisel tarama türüyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri Çocuklar için Yaşam Doyumu Ölçeği (ÇYDÖ) ve Aile Bilgi Formu aracılığıyla toplanmış, Bağımsız Grup T testi ve İki Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularına göre; ebeveyn kaybı olmayan çocukların, ebeveyni çalışmayan çocukların, ebeveyni evli olan çocukların, anne ve babası tarafından birlikte bakılan çocukların ve SED hizmetinden faydalanmayan çocukların çocukluk dönemi yaşam doyum düzeyinin istatistiksel olarak anlamlı derecede daha yüksek olduğu bulunmuştur. Ayrıca hizmetten faydalanan çocukların ebeveynlerinin eğitim seviyesi arttıkça çocuğun yaşam doyum düzeyi yükselirken, hizmetten faydalanmayan çocukların ebeveynlerinin eğitim seviyesi arttıkça çocuğun yaşam doyum düzeyi düşmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary duty of the state is to provide the services needed by its citizens and to protect them. Children in need of protection, being at risk, particularly require attention from the state. The state, in turn, offers various solutions for these children through social service models. One of these solutions is Social and Economic Support (SES) services. It has been observed in the literature that there is limited research on those benefiting from SES services, no comparative studies exist, and studies on life satisfaction in Turkish literature generally focus on adults and students, revealing a gap in the literature regarding childhood life satisfaction. This study aims to elucidate the relationship between childhood life satisfaction and different socio-demographic characteristics, based on research questions such as 'the child's socio-demographic characteristics', 'the child's family socio-demographic characteristics', and 'the utilization of SES services'. Furthermore, this research holds significance as it contributes to the literature by focusing not only on student status but also on other socio-demographic characteristics when predicting a child's life satisfaction. The research was conducted using the relational survey type of the general screening model in quantitative research. Research data was collected through the Children's Life Satisfaction Scale (CLSS) and the Family Information Form and evaluated using Independent Group T test and Two-Way Analysis of Variance (ANOVA). According to the research findings, it was found that the level of childhood life satisfaction of children without parental loss, children whose parents are not working, children with married parents, children cared for jointly by both parents, and children not benefiting from SES services is statistically significantly higher. Additionally, as the educational level of the parents of the children benefiting from the service increases, the child's life satisfaction level also increases, while the child's life satisfaction level decreases as the educational level of the parents of the children not benefiting from the service increases.