Acil servis monitörlü gözleme başvuran ve yoğun bakıma yatışı yapılan hastaların elektrokardiyogramdaki frontal QRS-T açısı ile hastane içi mortalite arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between the frontal QRS-T angle on the electrocardiogram and in hospital mortality of patients who referred to emergency service monitored observation and were admitted to intensive care
- Tez No: 865499
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA CAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 52
Özet
Amaç: Acil servis monitörlü gözlemden yoğun bakıma yatış sonrası hastaların takipleri çok önemlidir. Hastaların takipleri sırasında gelişen mortalite oranı ve prediktörleri ve tahmin değerleri yoğun bakım yatışlarında önem arz eder. Frontal QRS-T açısı kardiyak mortalite ve potansiyeli açısından çalışmalarda geniş yer bulmuş parametredir. Bu çalışmanın amacı acil servis monitörlü gözlemden yoğun bakımlara yatışı yapılan hastalarda başvuru elektrokardiyogramdaki frontal QRS-T açısı ile mortalite arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 1 Eylül 2022- 1 Kasım 2022 tarihleri arasında Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıp Fakültesi Acil servis monitörlü gözleme herhangi bir ön tanıyla başvurup yoğun bakıma yatışı yapılan hastalar retrospektif olarak dahil edilmiştir. Çalışmamızdan 18 yaş altı, travma geçirmiş hasta grubu, kalp pili takılan hastalar, sol dal bloğu olan hastalar, atrial fibrilasyonu olan hastalar dışlandıktan sonra geriye kalan 188 hasta çalışmamıza dahil edildi. Son analizde 36 ölü hasta ve 152 yaşayan hasta olarak iki gruba ayrıldı. Gruplar arasında frontal QRS-T açısı değerlendirildi. Çalışmamızın verileri SPSS 22.0 istatistik programıyla analiz edildi. Bulgular: Ölen grup sağ kalan grubu göre istatistiksel olarak daha yaşlıydı diğer parametreler arasında anlamlı farklılık yoktu (p=0.06).
Özet (Çeviri)
Aim: Follow-up of patients after emergency department monitored observation and admission to intensive care is very important. The mortality rate and its predictors and cut-off values that develop during the follow-up of patients are important in intensive care unit admissions. Frontal QRS-T angle is a parameter that has been widely studied in terms of cardiac mortality and potential. The aim of our study is to investigate the relationship between the frontal QRS-T angle on the admission electrocardiogram and mortality in patients admitted to intensive care units from emergency department monitored observation. Materials and Methods: In our study, patients who were admitted to intensive care with any preliminary diagnosis and were admitted to Uşak Training and Research Hospital Medical Faculty Emergency Department monitored observation between September 1, 2022 and November 1, 2022 were included retrospectively. After excluding patients under the age of 18, patients with trauma, patients with pacemakers, patients with left bundle branch block, and patients with atrial fibrillation, the remaining 188 patients were included in our study. In the final analysis, they were divided into two groups: 36 dead patients and 152 living patients. Frontal QRS-T angle was evaluated between groups. The data of our study were analyzed with the SPSS 22.0 statistical program. Results: The deceased group was statistically older than the surviving group, and there was no significant difference in other parameters (p = 0.06).