Türk Devletleri Teşkilatı ve Türkiye-Özbekistan askeri işbirliği
Organization of Turkic States and military cooperation between Turkey and Uzbekistan
- Tez No: 865497
- Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDIN IBRAHIMLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, Türk Devletleri Teşkilatı'nın (TDT) Türkiye ve Özbekistan arasındaki askeri işbirliği üzerindeki etkilerini inceleyerek, Türk dünyası içindeki askeri işbirliği dinamiklerine bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. TDT, Türk devletleri arasında işbirliğini teşvik eden bir platform olarak öne çıkmıştır. Türkiye ve Özbekistan arasındaki askeri işbirliği ise bu teşkilatın somut bir sonucu olarak ortaya çıkmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, güç kavramı ve askeri iş birliği kavramları derinlemesine irdelenmiştir. Bu doğrultuda sert ve yumuşak güç kavramlarına, askeri iş birliği türlerine ve askeri ittifak gibi kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde ise akıllı güç kavramı açısından Türk Devletleri Teşkilatı ele alınmıştır. Bu bölüm altında teşkilat yapısı ve kurumlarına ışık tutulmuştur. Üçüncü bölümde Orta Asya'da Özbekistan'ın önemi ifade edilmiştir. Bu bölümde Özbekistan'ın jeopolitik konumu, tarihi gibi başlıklara yer verilmiştir. Son bölümde ise Türkiye-Özbekistan askeri iş birliği ifade edilmiştir. Sonuç olarak, bu çalışma, Türk Devletleri Teşkilatı'nın Türkiye ve Özbekistan arasındaki askeri işbirliği üzerindeki rolünü ve bu işbirliğinin bölgesel güvenlik dinamiklerine etkisini değerlendirmektedir. TDT'nin bu tür işbirlikleri için bir katalizör olarak nasıl hareket ettiği ve Türk dünyası içindeki askeri işbirliği potansiyelini nasıl şekillendirdiği göz önüne alındığında, bu çalışma, gelecekteki benzer işbirliği girişimlerinin tasarımına ve uygulanmasına yönelik önemli bir rehber sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to provide a perspective on the dynamics of military cooperation within the Turkic world by examining the impact of the Organization of Turkic States (OTS) on military cooperation between Turkey and Uzbekistan. The OTS has emerged as a platform promoting cooperation among Turkic states, and military cooperation between Turkey and Uzbekistan is a concrete outcome of this organization. The first section of the study delves into the concepts of power and military cooperation. In this context, concepts such as hard and soft power, types of military cooperation, and military alliances are discussed. The second section focuses on the OTS from the perspective of smart power. This section sheds light on the organization's structure and institutions. The third section highlights the significance of Uzbekistan in Central Asia, discussing topics such as its geopolitical position and historical background. The final section addresses the military cooperation between Turkey and Uzbekistan. In conclusion, this study evaluates the role of the Organization of Turkic States in Turkey-Uzbekistan military cooperation and its impact on regional security dynamics. Considering how the OTS acts as a catalyst for such cooperation and shapes the potential for military cooperation within the Turkic world, this study serves as an important guide for the design and implementation of similar cooperation initiatives in the future.