Mersin ili Mezitli ilçesi Noctuoidea (Lepidoptera) Üstfamilyası üzerine faunistik ve taksonomik araştırmalar
The faunistic and taxonomic studies on the Noctuoidea (Lepidoptera) Superfamily in the Mezitli district of Mersin province
  1. Tez No: 865533
  2. Yazar: GÜLDEN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF HÜSEYİNOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışma, Mersin Mezitli bölgesindeki Noctuoidea Üstfamilyası türlerinin tespitiyle faunadaki güve biyoçeşitliliğine katkı sağlamak amacıyla yapılmıştır. Çevresel faktörlerin canlıların yaşam döngülerine etki ederek hayatta kalma başarılarına etkileri düşünüldüğünde, küresel iklim değişikliği gibi konuların canlı türlerine etkilerinin araştırılmasında öncelikle türlerin tespit edilmesi önem arz etmektedir. Uzun ya da kısa vadede canlı türlerinde meydana gelebilecek değişiklikleri gözlemlemek için belli aralıklarla yapılacak çalışmalarla tür envanterlerinin ortaya konulması gerekmektedir. Bu kapsamda Mersin/Mezitli bölgesindeki dolayısıyla ülkemizdeki Noctuoidea Üstfamilyası türleri tespit edilmiştir. 2022-2023 yılları arasında yürütülen bu çalışmada, Mersin Mezitli ilçesinde 13 farklı lokaliteden toplam 256 örnek toplanmış; Noctuoidea Üstfamilyasına ait 3 familya (Noctuidae, Erebidae ve Nolidae) içinde 50 güve türü saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to contribute to moth biodiversity in the fauna by detecting Noctuoidea Superfamily species in Mersin Mezitli region. Considering the effects of environmental factors on the survival success of living things by affecting their life cycles, it is important to first identify the species in researching the effects of issues such as global climate change on living species. In order to observe the changes that will occur in living species in the long or short term, species inventories need to be established through studies to be carried out at regular intervals. In this context, species of the Noctuoidea Superfamily were identified in the Mersin/Mezitli region and therefore in our country. In this study, conducted between 2022-2023, a total of 256 samples were collected from 13 different localities in Mersin Mezitli district; 50 moth species have been identified in 3 families (Noctuidae, Erebidae and Nolidae) belonging to the Noctuoidea Superfamily.