Egemen paradigmanın (Güç/otorite) çağdaş Türk resmine yansıması
Sovereign paradigm (Power/authority) reflections on contemporary Turkish painting
  1. Tez No: 865534
  2. Yazar: SÜLEYMAN NEVZAT KORKMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAYBEY KAROĞLU
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmada, siyaset kurumu ile sanatın etkileşimi üzerinde durulmuş“Rönesans”tan başlanarak tarihsel dönemler halinde tespit ve tahliller yapılmıştır. Öncelikle kavramsal bütünlüğü muhafaza etmek için bazı siyasal bilimcilerin sanat ve siyasete getirdiği tarif ve tanımlar ortaya konmuştur. Daha sonra batıda gözlemlenen sanat ve siyaset etkileşiminin Türk siyasi hayatını ve sanatını nasıl etkilediği hususu sorgulanmış, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yapılanlar ile erken Cumhuriyet, Cumhuriyet, çok partili hayata geçiş ve 1980 sonrası yapılanlar olarak bazı kıyaslama ve entegrasyon konularına dikkat çekilmiştir. Son olarak sanatın demokrasi kavramına ve demokratik hayata yaptığı katkılar üzerinde durulmuştur. Sanatın demokratik ülkelerde boy verip geliştiği, sanatsever toplumlarda da daha olgun ve hoşgörülü rejimlerle karşılaşıldığı tespitleri yapılmıştır. Son olarak hem bu konuda tez çalışması yapacak olan akademisyen adaylarına hem de sanatın ve siyaset kurumunun nasıl daha da saygın bir konuma yükseltilebileceği hususunda siyaset kurumuna bazı önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the mutual interaction between the political institution and art has been examined, starting from the 'Renaissance,' with historical periods identified and analyzed. Initially, to maintain conceptual integrity, definitions and descriptions brought forth by certain political scientists regarding art and politics have been presented. Subsequently, the inquiry delves into how the interaction observed in the West has influenced Turkish political life and art, highlighting comparisons and integrations between the actions taken in the late Ottoman Empire, early Republic, the Republic period, the transition to a multi-party system, and post-1980 developments. Finally, emphasis has been placed on the contribution of art to the concept of democracy and democratic life. Art has been observed to thrive and flourish in democratic countries, where societies of art enthusiasts encounter more mature and tolerant regimes. Recently, theses have been developed for aspiring academics who are conducting research on this subject. Additionally, recommendations have been put forth for both the political establishment and those interested in elevating the status of both art and the political institution.