Okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin algıladığı ebeveyn tutumu ve kendi ebeveyn tutumunun, çocuklarının yaşadığı duygusal ve davranışsal problemlere olan yordayıcı etkisi
The predictive effect of the parental attitude perceived by mothers who have children in the preschool period and their own parental attitude on the emotional and behavioral problems experienced by their children
- Tez No: 865532
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEŞE SARUHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmada, okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin algıladığı anne tutumu ve kendi sergilediği ebeveyn tutumunun, çocuklarının yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunlarına olan yordayıcı etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, İstanbul ilinde Kadıköy belediyesine bağlı ilçelerde bulunan, özel okul öncesi eğitim kurumlarındaki 48-66 aylık çocuğu olan 446 anne ebeveyn oluşturmaktadır. Araştırmaya dahil edilen çocukların annelerine Ebeveyn Tutum Ölçeği, Kısaltılmış Algılanan Ebeveyn Tutumları – Çocuk Formu, Güçler ve Güçlükler Anketi ve Sosyo-demografik Bilgi Formu uygulanmıştır. İstatistiksel analizler için SPSS 22.0 sürümü kullanılmıştır. Verilerin analizlerinde; tek yönlü varyans analizi (ANOVA), korelasyon analizi ve aracı etki analizi için çoklu regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmada; çocuğun yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunlar annenin eğitim düzeyine ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılaştığı; annenin yaşına göre anlamlı farklılaşmadığı saptanmıştır. Annenin algıladığı anne tutumunun annenin yaşı ve eğitim düzeyine göre anlamlı farklılaştığı; gelir düzeyine göre anlamlı farklılaşmadığı saptanmıştır. Annenin sergilediği ebeveyn tutumunun annenin yaşı, eğitim düzeyi ve gelir düzeyine göre anlamlı farklılaştığı saptanmıştır. Annelerin kendi annelerinden algıladığı reddedicilik ile çocuğun yaşadığı duygusal ve davranışsal sorunlar arasındaki ilişkiye annelerin sergiledikleri otoriter tutumun tam aracılık ettiği saptanmıştır. Annelerin kendi annelerinden algıladığı reddedicilik ile çocuğun yaşadığı duygusal sorunlar arasındaki ilişkiye annelerin sergiledikleri izin verici tutumun kısmi aracılık ettiği saptanmıştır. Annelerin kendi annelerinden algıladığı duygusal sıcaklık ile çocuğun yaşadığı davranışsal sorunlar arasındaki ilişkiye annelerin sergiledikleri demokratik tutumun tam aracılık ettiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the parental attitude perceived by mothers with preschool children and the predictive effect of their own parental attitude on the emotional and behavioral problems experienced by their children. The sample of the research consists of 446 mothers with children aged 48-66 months in private pre-school education institutions in the districts of Kadıköy municipality in Istanbul. Parental Attitude Scale, Abbreviated Perceived Parental Attitudes - Child Form, Strengths and Difficulties Questionnaire and Socio-demographic Information Form were applied to the mothers of the children included in the study. SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) version 22.0 was used for statistical analysis. In the analysis of the data; One-way analysis of variance (ANOVA), correlation analysis and multiple regression analysis were performed for mediating effect analysis. In the research; The emotional and behavioral problems experienced by the child differ significantly according to the education level and income level of the mother; It was found that there was no significant difference according to the age of the mother. The maternal attitude perceived by the mother differs significantly according to the mother's age and education level; It was found that there was no significant difference according to income level. It has been determined that the parental attitude exhibited by the mother varies significantly according to the mother's age, education level and income level. It has been determined that the relationship between the rejection that mothers perceive from their own mothers and the emotional and behavioral problems experienced by the child is fully mediated by the authoritarian attitude exhibited by the mothers. It was determined that the relationship between the rejectionism perceived by mothers from their own mothers and the emotional problems experienced by the child was partially mediated by the permissive attitude exhibited by the mothers. The relationship between the emotional warmth perceived by mothers from their own mothers and the behavioral problems experienced by the child has been found to be fully mediated by the democratic attitudes exhibited by mothers.