Ortaokul sekizinci sınıf öğrencilerinin üslü ifadeler konusuna ait işlemsel ve kavramsal becerilerinin incelenmesi
Research of eighth grade secondary school students' operational and conceptual skills regarding exponential expressions
- Tez No: 865566
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu çalışma liselere giriş sınavına katılacak olan sekizinci sınıf öğrencilerinin üslü ifadeler konusuna ait işlemsel ve kavramsal beceri durumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması olarak tasarlanan çalışma ortaokul sekizinci sınıftan seçilen 3 gönüllü öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Veriler; öğrencilerin üslü ifadeler konusuna ait bilgi düzeylerini ölçen form, 2018-2022 yılları arasında liselere giriş sınavında çıkmış üslü ifadeler konusuna ait sorular, liselere giriş sınavında çıkmış üslü ifadeler konusuna ait soruların araştırmacı tarafından işlemsel soruya çevrilmiş halleri ve öğrencilere uygulanan yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Liselere giriş sınavında çıkmış üslü ifadeler konusuna ait soruların işlemsel beceri testinin uygulanabilir olduğunu gözlemlemek için; Milli Eğitim Bakanlığı'nda çalışan, alanında uzman 3 matematik öğretmeninin görüşleri alınmıştır. Uygulanabilir olduğuna karar verilen planın, çalışıp çalışmadığını görebilmek için 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenim gören bir sekizinci sınıf öğrencisine uygulanarak pilot çalışma yapılmıştır. Pilot çalışma sonucu birinci, üçüncü ve dokuzuncu sorular araştırmadan çıkarılarak yedi soru ile çalışma gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın sonunda öğrencilerin üslü ifadeler konusuna ait kural ve kavramlar hakkında iyi derecede bilgi sahibi oldukları ortaya çıkmıştır. Uygulanan test ve görüşme sonuçlarına göre öğrencilerin işlemsel beceri düzeyinin kavramsal beceri düzeylerinden daha yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğrenci çözümleri incelendiğinde yapılan hataların öğrencilerin bilgi eksikliklerinden kaynaklanmadığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to explore the operational and conceptual skills of eighth-grade secondary school students who will be taking the high school entrance exam on the topic of exponential expressions. Designed as a qualitative research, the research was conducted with three volunteer students from the eighth grade. The data were collected using a form measuring students' knowledge levels on exponential expressions, questions related to exponential expressions from the high school entrance exams between 2018-2022, versions of these questions translated into operational questions by the researcher, and a semi-structured interview form with the students. To observe the applicability of the operational version of the questions related to exponential expressions from the high school entrance exams, opinions were obtained from three mathematics teachers who are expert in their field working in the Ministry of National Education. In order to see whether the plan, which was decided to be applicable, worked, a pilot study was conducted by applying it to an eighth-grade student studying in the 2022-2023 academic year. As a result of the pilot study, the first, third, and ninth questions were excluded, and the study proceeded with seven questions. At the conclusion of the study, it was found that students had a good understanding of the rules and concepts related to exponential expressions. Based on the test and interview results, it was determined that students' operational knowledge levels were higher than their conceptual knowledge levels. Examination of the solutions revealed that the errors made were not due to students' lack of knowledge.