ZEYTİN DAL KANSERİ ETMENİ Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi'nin İZOLASYONU, TANISI VE İN VİTRO BİYOLOJİK MÜCADELESİ
ISOLATION, DIAGNOSIS, AND İN VİTRO BIOLOGICAL CONTROL OF THE OLIVE KNOT PATHOGEN Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi.
- Tez No: 865567
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BENİAN PINAR AKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Organik Tarım İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, Mersin ve Osmaniye illerinde zeytin üretimi yapılan 18 alan ziyaret edilerek, dal kanseri hastalık belirtileri gösteren 6 adet urlu ağaçtan 26 adet patojen bakteri izolasyonu yapılmıştır. Patojen bakteriler, potasyum hidroksit testiyle Gram Reaksiyon, LOPAT karakterleri, havuç dilimlerinde ve zeytin fidanlarında patojenite testleri ve bakteriyel izolatların proteinlerinin peptid kütle parmak izi analizine dayanan MALDI-TOF testleriyle Pseudomonas savastanoi pv. Savastanoi olarak tanılanmıştır. Biyolojik mücadele araştırmalarında, Organik Tarım İşletmeciliği Bölümü kültür koleksiyonunda bulunan 19 adet epifitik ve endofitik antagonist bakterilerin patojene antibakteriyel etkisi in vitro petri denemeleriyle araştırılmıştır. İkili kültür testinde, tüm antagonistler, patojenin gelişimini baskılamış ve 2.00mm-9.33mm arasında inhibisyon zonu oluşturmuşlardır. Aynı istatistiki grupta yer alan beş antagonist (KSY9, ABK-FY-2-5, MTHM.3, FT2.1, MTHM2 kodlu izolatlar) patojen gelişimini engellemede en başarılı izolatlar olarak belirlenmiştir. KSY9 kodlu izolat ortalama 9.33 mm engelleme zonu oluşturarak en başarılı antagonistik izolat olarak belirlenmiştir. Başarılı antagonistlerin MALDI-TOF ile yapılan tanı testlerinde tümünün Bacillus cinsine ait izolatlar olduğu saptanmıştır. Yapılan bu çalışmayla, hastalıkların baskılanmasında çevre dostu ve organik tarımda kullanılan mücadele yöntemlerinden biri olan biyolojik mücadelenin önemi bir kez daha ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 18 olive production areas in Mersin and Osmaniye provinces were visited and 26 pathogenic bacterial strains were isolated from 6 infected trees showing knot disease symptoms. The pathogenic bacterial strainswere identified as Pseudomonas savastanoi pv. savastanoi by Gram Reaction with potassium hydroxide test, LOPAT characters, pathogenicity tests on carrot slices and pathogenicity test on olive branches and MALDI-TOF tests based on peptide mass fingerprint analysis of proteins of bacterial strains. In biological control research, the antibacterial effect of 19 epiphytic and endophytic antagonist bacterial strains in the culture collection of our department was investigated by in vitro petri trials. In the dual culture test, all antagonists suppressed the growth of the pathogen and formed an inhibition zone between 2.00mm-9.33mm. Five antagonists in the same statistical group (KSY9, ABK-FY-2-5, MTHM3, FT2.1, MTHM2) were the most successful isolates in inhibiting pathogen growth. KSY9 coded strain was determined as the most successful antagonistic strains with an average inhibition zone of 9.33 mm. In the MALDI-TOF diagnostic tests of the successful antagonists, it was determined that all of them were isolates belonging to the genus Bacillus. This study highlights the importance of biological control, which is one of the environ mentally friendly and organic farming methods used to suppress diseases.