Endüstri 4.0 perspektifinde Türkiye'de tarım sektöründe dijital dönüşüm: Mevcut durum tespitine yönelik nitel bir araştırma
Digital transformation in the agricultural sector in Turkey in the perspective of industry 4.0: A qualitative research to determine the current situation
  1. Tez No: 865596
  2. Yazar: İBRAHİM GÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜZİDE KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Diğer sanayi devrimleri gibi tüm Dünya'da büyük bir değişim ve dönüşüme neden olan dördüncü sanayi devriminin yaşamın sürdürülebilirliği için elzem olan tarım sektörüne yansımaları da kritik önemdedir. Bu doğrultuda bu tezin amacı Türkiye'de tarım sektöründe dijital dönüşümün mevcut durumunu belirlemek ve sektörün bu dönüşüme ne kadar hazır olduğunu tespit etmektir. Türkiye'de kullanılan dijital dönüşüm araçlarının tanımlanması, dijital teknolojilere geçişte yaşanan zorlukların ve ortaya çıkan fırsatların belirlenmesi ve bu teknolojilerin verimliliği, üretkenliği ve sürdürülebilirliği artırmak için nasıl kullanılabileceğinin keşfedilmesi araştırmanın alt hedefleri arasındadır. Araştırmada kapsamında ilk olarak literatür araştırması yapılmış ve uluslararası yazında Tarım 4.0 kapsamında yürütülen akademik çalışmalar ve uygulama çalışmaları incelenmiştir. Uygulama bölümünde nitel araştırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmış görüşme tekniği ile dijital tarım alanında faaliyet gösteren özel sektör işletmeleri, devlet kurumları ve çiftçiler ile online ve yüz yüze görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen veriler, MAXQDA programı kullanılarak analiz edilmiş, betimsel içerik analizi ve anlamların çözümlenmesi metotları kullanılarak kodlanmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular tarımda akıllı teknolojilerin kullanımının üretimde önemli bir rol oynadığını ortaya koymuştur. Türkiye'de Tarım 4.0 kapsamında; tarla tahmin sistemleri, akıllı makineler, akıllı sulama sistemleri, Android ve iOS uygulamaları, uydu takip sistemleri, uzaktan algılama, akıllı telefonlar ve tabletler, akıllı sensörler, termal kameralar, IoT, dijital damla sulama sistemleri ve dron teknolojisi gibi teknolojiler kullanılmakta veya kullanılması yönünde farkındalık oluşmaktadır. Dijital teknolojilerin kullanımının katma değerli üretim için büyük bir fırsat olarak gören katılımcılar Türkiye'de Tarım sektöründe dijital dönüşüm için yeterince hazır olunmadığını belirtmişlerdir. Bunun yanında Türkiye'de Tarım 4.0 teknolojilerinin kullanımında karşılaşılan engeller; yatırım maliyetlerinin yüksek olması, alt yapı yetersizliği, üreticilerin yüksek yaş ortalaması, bilgiye erişim yetersizliği, nitelikli personel eksikliği, eksik veri ve bilgiye sahip olmak, donanım yetersizliği, teknolojide dışa bağımlılık, yedek parça sorunları ve arazilerin küçük olması olarak tanımlanmıştır. Son olarak elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The reflections of the fourth industrial revolution, which caused a great change and transformation all over the world, like other industrial revolutions, on the agricultural sector, which is essential for the sustainability of life, are also of critical importance. In this regard, the aim of this thesis is to determine the current status of digital transformation in the agricultural sector in Turkey and to determine how ready the sector is for this transformation. The sub-goals of the research include identifying the digital transformation tools used in Turkey, identifying the challenges and emerging opportunities in the transition to digital technologies, and discovering how these technologies can be used to increase efficiency, productivity and sustainability. Within the scope of the research, firstly, a literature research was conducted and academic studies and application studies carried out within the scope of Agriculture 4.0 in the international literature were examined. In the application part, online and face-to-face interviews were held with private sector enterprises, government institutions and farmers operating in the field of digital agriculture, using the semi-structured interview technique, one of the qualitative research methods. The data obtained was analyzed using the MAXQDA program and coded using descriptive content analysis and meaning analysis methods. The findings of the research revealed that the use of smart technologies in agriculture plays an important role in production. Within the scope of Agriculture 4.0 in Turkey; Technologies such as field forecasting systems, smart machines, smart irrigation systems, Android and iOS applications, satellite tracking systems, remote sensing, smartphones and tablets, smart sensors, thermal cameras, IoT, digital drip irrigation systems and drone technology are being used or there is awareness of their use. is formed. Participants, who see the use of digital technologies as a great opportunity for value-added production, stated that Turkey is not sufficiently ready for digital transformation in the agricultural sector. In addition, the obstacles encountered in the use of Agriculture 4.0 technologies in Turkey; It is defined as high investment costs, insufficient infrastructure, high average age of producers, insufficient access to information, lack of qualified personnel, incomplete data and information, insufficient equipment, external dependence on technology, spare parts problems and small lands. Finally, recommendations were developed in line with the findings.