İnce taneli mikro alaşımlı zırh çeliği üretimi ve mekanik özelliklerinin incelenmesi
Production of fine grained micro alloy armor steel and investigation of its mechanical properties
- Tez No: 865597
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TAŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Metallurgical Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalışmada, yerli imkanlarla, düşük oranlarda bor, titanyum, vanadyum, niyobyum katkılı bir yüksek dayanımlı düşük alaşımlı (YDDA) çelik alaşımı geliştirilmiştir. Geliştirilen alaşımın yerli bir döküm fabrikasında üretimi yapılmış ve istenen alaşım bileşimi aralığında olduğu optik emisyon spektrometre analizi ile doğrulanmıştır. Üretimi yapılan çelik üzerinde, normalizasyon, su verme ve temper ısıl işlemleri uygulanmıştır. Döküm ve ısıl işlemleri tamamlanan numunelerin metalografik ve mekanik özellikleri incelenerek Miilux Protection® ve Mil-A serisi zırh çelikleriyle karşılaştırılmıştır. Yapılan mekanik testlerde alaşımın MIL-A-12560 ve Miilux Protection® 500'e benzer mekanik özellikleri sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a high strength low alloy (HSLA) steel alloy with low boron, titanium, vanadium and niobium doping has been developed with domestic facilities. The developed alloy was produced in a local foundry and verified by optical emission spectrometry analysis to be within the desired alloy composition range. Normalizing, quenching and tempering heat treatments were applied on the produced steel. The metallographic and mechanical properties of the cast and heat treated samples were examined and compared with Miilux Protection® and Mil-A series armor steels. In the mechanical tests, it was determined that the alloy provided mechanical properties similar to MIL-A-12560 and Miilux Protection® 500.