Omurilik felçlilerinde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi
Quality of life of spinal cord injured patients in Turkey: A subgroup study
  1. Tez No: 86564
  2. Yazar: ŞENİZ ÖK (DÖNERDENİZ)
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞAFAK S. KARAMEHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Omurilik felçlilerinde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi 58 ÖZET Bu çalışmanın amacı Türkiye'de omurilik feçlilerinin yaşam kalitesini ayrıntılı olarak değerlendirmek ve yaşam kalitesini etkileyen faktörleri araştırmaktır. Metod: Kasım-1997 / şubat-1999 tarihleri arasında Omurilik Felçlileri Derneği (OFD ) üyelerinin ve İstanbul 70. Yıl Rehabilitasyon Merkezine başvurmuş omurilik felçlilerinden (OF) 200 kişiye sorgulama formu postayla gönderildi. Sorgulama formu fiziksel mobilite, çevreye ulaşım, psikososyal uyum, eğitim ve ekonomi olarak başlıca beş başlıktan ve bu başlıklar altında toplam 39 maddeden oluşmaktadır. Her madde“önemlilik”ve“memnuniyet”kısımlarından oluşmaktadır. Yaşam kalite indeksi hesaplanırken önemlilik ham puanı, işlem görmüş memnuniyet skoru ile çarpılıp olabilecek en yüksek skora bölündü. Sonuç: Yetmişüç (73) OF'lisinin genel yaş ortalaması 33.69, ortalama hastlalık süresi 4.96 yıldır. Başlıca sonuçlar 1) Çoğu maddede orta derecede memnuniyetsizlik belirtilmişti 2) Yaşam kalitesi indeksinde komplet tetraplejikler (YKİ= - 0.09 ± 0.18) ile inkomplet paraplejiklerden (YKİ= 0.17 ± 0.24) anlamlı olarak daha düşüktü. Omurilik felçlilerinden özellikle komplet tetraplejik grubun yaşam kalitesinin diğerlerine göre düşük olduğu sonucuna varıldı. * Bu tez İstanbul Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenmiştir. Proje no: (T-588-240698)
Özet (Çeviri)
Omurilik felçlilerinde yaşam kalitesinin değerlendirilmesi 59 SUMMARY Aim: The major purposes of this study were to assess the quality of life (QOL) of spinal cord injured patients, and to assess the posible factors affecting the QOL Method: The survey was conducted from november - 1998 to february - 1998 by mailed questionnaires to members of The Turkish Society of Spinal Cord Paralyzed People and spinal cord injured patients of the İstanbul Physical Medicine and Rehabilitation Center. The questionnaires were sent to one hundred fifty people. There were 73 quality responses the mean age was 33.69 years old and the mean duration of the illness was 4.96 years. The questionnaire included five domains, physical mobility, environment- transportation, psychosocial adjustment, education, and economics for a total of 39 items. Each item contained a rating of 'importance' and 'satisfaction'. The quality of life index (QLI) was calculated by multiplying the satisfaction score with importance score, then dividing by the posible highest score. The major results included (1) Subjects had mild to moderate dissatisfaction with most items in five domains (2) Quality of life in those with complete tetraplegia (QLI = -0.09 ± 0.18 ) was significantly lower than incomplete paraplegia (QLI= 0.17 ± 0.24). It would be posible to conclude that SCI lowered QOL of SCI people especially in complete tetraplegia. * This work was supported by the Research Fund of the University of Istanbul. Project number (T-588-240698)