Sosyal bilgiler öğretmen adaylarının dijital vatandaşlık konusuna ilişkin eğitim standartlarına yönelik öz-yeterlilikleri (Ege Bölgesi örneği)
Self-efficiency of social studies teacher candidates towards educational standards related to digital citizenship (Aegean Region example)
- Tez No: 865656
- Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER TANGÜLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma Sosyal Bilgiler öğretmen adaylarının ''dijital vatandaşlık'' kavramına yönelik bilgi düzeylerini ve dijital vatandaşlık alt boyutlarındaki farklılıkları belirlemeyi amaçlamıştır. Aynı zamanda cinsiyet ve dijital ortam kullanım süresi gibi değişkenler arasındaki potansiyel farkları ele almaktadır. Araştırmanın evrenini, 2022-2023 Sosyal Bilgiler Öğretmenliği programı 4. sınıf lisans düzeyi sosyal bilgiler öğretmeni aday öğrencileri oluşturmaktadır. Güz/Bahar döneminde öğrenim görmekte olan 169 sosyal bilgiler öğretmen adayına ulaşılmıştır. Örneklemde bulunan öğretmen adaylarının 123'ü kadın, 46'sı erkektir. Araştırmada verilerin toplanabilmesi amacıyla Şimşek ve Yazar (2016) tarafından geliştirilen ''Eğitim Teknolojisi Standartlarına Yönelik Öz-Yeterlilik Ölçeği (ETSSE)'' incelenerek ölçek kapsamında 40 maddelik bir anket kullanılmıştır. Bu araştırmada sosyal bilimlerde yaygın olarak kullanılan tarama modeli kullanılmıştır. Öğretmen adaylarının dijital platformlarda geçirdikleri sürenin, öz yeterlilikleri üzerinde olası farklılıkları test etmek amacıyla ANOVA testi analizi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre öğretmen adaylarının öğrenim gördükleri üniversitelere bağlı olarak alt-boyutlarda ve toplam puanlarda ortalama puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the levels of knowledge of Social Studies teacher candidates regarding the concept of 'digital citizenship' and the differences in sub-dimensions of digital citizenship. It also addressed potential differences among variables such as gender and duration of digital media usage. The population of the study consisted of fourth-year undergraduate Social Studies teacher candidates enrolled in the 2022-2023 Social Studies Teaching program. A total of 169 Social Studies teacher candidates, who were studying during the Fall/Spring semester, were reached. Of the participants in the sample, 123 were female, and 46 were male. In order to collect data for the study, a 40-item questionnaire based on the ''Self-Efficacy Scale for Educational Technology Standards (ETSSE)'' developed by Şimşek and Yazar (2016) was utilized. A screening model commonly used in social sciences was employed in this research. ANOVA test analysis was conducted to test potential differences in self-efficacy scores based on the time spent by teacher candidates on digital platforms. According to the analysis results, no statistically significant differences were found in the average scores of teacher candidates in sub-dimensions and total scores based on the universities they were enrolled in.