Enhancing circular economy adoption in the industrial steel construction industry: A blockchain-based information flow framework
Endüstriyel çelik inşaat sektöründe döngüsel ekonomiyi geliştirmek: Blokzincir tabanlı bilgi akış çerçevesi
- Tez No: 865666
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TALAT BİRGÖNÜL, PROF. DR. İREM DİKMEN TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, İnşaat Mühendisliği, Information and Records Management, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Döngüsel ekonomi (CE), atıkları azaltmaya ve kaynakların verimli kullanımını en üst düzeye çıkarmaya odaklanan ekonomik bir modeldir. Geri dönüşüm, yeniden kullanım ve diğer stratejileri teşvik ederek ürün ve malzemelerin yaşam döngüsünü uzatmayı amaçlar. Birçok sektör için CE'ye geçiş, uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak için kritik önem taşımaktadır. Ancak literatür taramaları ve yarı yapılandırılmış görüşmeler, inşaat sektöründe CE'nin benimsenme ve geçiş düzeyinin oldukça sınırlı olduğunu ortaya koymuş ve bu bağlamda engeller tespit etmiştir. Bu tezde, inşaat sektöründe CE'nin benimsenmesini artırmak ve belirlenen engelleri ele almak için konseptsel blok zinciri tabanlı bir bilgi akışı çerçevesi geliştirilmiştir. Blok zinciri teknolojisinin yardımıyla, önerilen çerçeve süreçlerin bir parçası olan verileri kaydedebilir, saklayabilir ve katılımcılara dağıtabilir. İnşaat malzemelerinin yaşam döngüsü boyunca tüm katılımcılar arasında etkili bir bilgi akışı olması hedeflenmektedir. Böylece, bu çerçeveyi kullanan paydaşların katılımıyla tüm ekosistemin CE farkındalığı artırılabilir. Ayrıca döngüselliğin artması, inşaat süreçlerinin olumsuz çevresel etkilerini azaltarak sürdürülebilirliği artıracaktır. Ayrıca, bu çerçevenin uygulanmasında veri toplama için Nesnelerin İnterneti (IoT) ve Radyo Frekansı ile Tanımlama (RFID) gibi gelişmekte olan teknolojilerin kullanılması planlanmaktadır. Önerilen çerçevenin örnek bir uygulaması endüstriyel çelik konstrüksiyon için sunulmuş ve bir vaka çalışması ile test edilmiştir. Vaka çalışması, endüstriyel çelik konstrüksiyon alanında faaliyet gösteren büyük bir Mühendislik, Tedarik ve İnşaat (EPC) şirketinde gerçekleştirilmiştir ve bu şirkette çalışan uzmanların değerlendirmeleri alınmıştır. Dolayısıyla, bu çalışmanın bulgularına dayanarak, sunulan çerçevenin CE geçişine ve CE adaptasyonuna katkıda bulunabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The circular economy (CE) is an economic model that focuses on reducing waste and maximizing the efficient use of resources. It aims to extend the life cycle of products and materials by promoting recycling, reuse, and other strategies. For many sectors, the transition to CE is critical to achieving long-term sustainability goals. However, literature reviews and semi-structured interviews revealed that the level of CE adoption and transition in the construction industry is quite limited, and barriers have been identified in this context. In this thesis, a conceptual blockchain-based information flow framework is developed to increase CE adoption in the construction industry and address the identified barriers. With the help of blockchain technology, the proposed framework can record, store, and distribute data that is part of the processes to the participants. It is aimed to have an effective flow of information between all participants throughout the life cycle of construction materials. Thus, CE awareness of the whole ecosystem can be increased through the involvement of stakeholders using this framework. Furthermore, increased circularity will increase sustainability by reducing the negative environmental impacts of construction processes. Moreover, the implementation of this framework is planned to utilize emerging technologies such as the Internet of Things (IoT) and Radio Frequency Identification (RFID) for data collection. An example application of the proposed framework is presented for industrial steel construction and tested through a case study. The case study was carried out in a large Engineering, Procurement, and Construction (EPC) company operating in the field of industrial steel construction, and evaluations were obtained from experts working in this company. Thus, based on the findings of this study, it is concluded that the presented framework can contribute to CE transition and CE adaptation.