Baskı devre ısı değiştiricileri için farklı tip yüzey geometrilerinin ısıl performansının incelenmesi
Investigation of the thermal performance of different types of surface geometries in printed circuit heat exchangers
  1. Tez No: 865682
  2. Yazar: ONUR BOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER KAŞKA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada, uçak kanadı kanatçıklı ve sinüsoidal kanatçıklı baskı devre ısı değiştiricilerin ısıl ve hidrolik çözümlemeleri yapılmıştır. Uçak kanadı kanatçıklı 2 model ve sinüsoidal kanatçıklı 8 model çalışılmıştır. Modellerin farklı Reynolds sayılarında (Re=1000, Re=2000, Re=3000 ve Re=4000) basınç düşümleri, sürtünme faktörleri, Nusselt sayıları ve performans değerlendirme kriterleri incelenmiştir. Reynolds sayısının artması performans değerlendirme kriterini düşürmektedir. Performans değerlendirmesi yapılan 0 derece-0 derece uçak kanatçıklı model referans alınmıştır. Buna göre, sinüsoidal kanatçıklı model (Model VIII) için Reynolds 1000 için performans değerlendirme kriteri 1,07 iken, uçak kanadı kanatçıklı (15 derece- 15 derece) için ise aynı Reynolds sayısında performans değerlendirme kriteri 1,187'dir. Dolayısıyla en verimli model 15 derece- 15 derece uçak kanadı kanatçıklı modeldir
Özet (Çeviri)
In this study, thermal and hydraulic analysis of airfoil fin and sinusoidal fin printed circuit heat exchangers were performed. 2 models with airfoil fin and 8 models with sinusoidal fin were studied. Pressure drop, friction factor, Nusselt number and performance evaluation criteria of the models at different Reynolds numbers (Re=1000, Re=2000, Re=3000 and Re=4000) were examined. Increasing Reynolds number reduces the performance evaluation criteria. The 0 degree-0 degree airfoil fin model for which performance evaluation was made was taken as reference. Accordingly, while the performance evaluation criterion for Reynolds 1000 is 1.07 for the model with sinusoidal fin (model VIII), the performance evaluation criterion for the same Reynolds number for the airfoil fin model (15 degrees- 15 degrees) is 1.187. Therefore, the most efficient model is the model with 15 degrees- 15 degrees airfoil fin.