Essays on economic inequality in Japan
Japonya'da ekonomik eşitsizlik üzerine makaleler
  1. Tez No: 865681
  2. Yazar: ÜSAME FURKAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KANGKOOK LEE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ritsumeikan University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tezde eşitsizliğin daha az çalışılmış bir yönüne, Japonya'da parasal genişletme politikalarının dağıtımsal etkilerine odaklanıyorum. Japon merkez bankası ilk defa 2001-2006 yılları arasında parasal genişletme politikası uyguladı, ancak yaptıkları varlık alımlarının miktarı düşüktü. Japon merkez bankası 2008 ekonomik krizinden sonra parasal genişletmenin miktarını ve kapsamını genişletti. Bu kriz sürecinde, gelişmiş ülkerin merkez bankarının temel amacı daha büyük bir krizi önlemek olduğu için, uyguladıkları para politikalarının dağıtımsal etkilerini ikinci planda tuttular. Tezimin ilk kısmında, Japon merkez bankasının uyguladığı parasal genişletme politikasının Japonya'da gelir ve tüketim eşitsizliklerinin artmasına sebep olup olmadığını araştırıyorum. Tezimin ikinci kısmında ise Japonya'da kişilerin yeniden dağıtım tercihlerini araştırıyorum -ki bu eşitsizlik tartışmalarının önemli bir parçasıdır. Kimin daha çok geri dağıtım istediğini ve bunun sebeplerini bilmek kanun koyucuların daha iyi bir şekilde yeniden dağıtım politikaları tasarlamalarına yardımcı olacaktır. Bu da artan eşitsizliğin sebep olduğu toplumsal gerginliği azaltmaya yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this dissertation, I focus on a less-studied aspect of inequality, the distributional impact of quantitative easing policies in Japan. The Bank of Japan has first implemented quantitative easing between 2001 and 2006, but the size of asset purchases was small. The Bank of Japan has increased the size and scope of quantitative easing after the 2008 financial crisis. The focus of central banks across developed countries was to prevent a bigger crisis, so the distributional impact of the monetary policies implemented were mostly ignored, although this has been changing as of late. In the first part of this dissertation, I examine whether the quantitative easing policies implemented by the Bank of Japan has caused income and consumption inequalities to worsen. In the second part, I examine the preferences for redistribution in Japan, which is an important part of the inequality discussion. Knowing who wants more redistribution and why might help policymakers better design redistribution policies, and this, in turn, might help reduce social unrest caused by rising inequality.