Belgede sahtecilik suçlarının konusu bağlamında elektronik belge
Electronic document in the context of the subject matter of document forgery offenses
  1. Tez No: 865696
  2. Yazar: ESRA ORUÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCAN YAŞAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda kamu güvenine karşı suçlar başlığı altında düzenlenen belgede sahtecilik suçlarının konusunu belge oluşturmaktadır. Günümüzdeki teknolojik ilerlemeler ile birlikte belgede sahtecilik suçları klasik belgelerle sınırlı olmaktan çıkarak elektronik belgeler bakımından da işlenebilir suçlar haline gelmiştir. Dijital çağın getirdiği yeniliklerin sonucu olarak yaşamın birçok alanında fiziki belgelerin yerini elektronik belgeler almaya başlamıştır. Elektronik ortamda yapılan işlemler sonucunda hem kamusal alanda hem de özel sektörde birçok hukuki sonuç doğuran işlem gerçekleştirilmekte olup, bu durum elektronik belge kullanımını arttırmaktadır. Elektronik belge kullanımının hızla artması, beraberinde bazı sorunları da gündeme getirmiştir. Bu sebeple belgede sahtecilik suçları açısından elektronik belgelerin konumunun belirlenmesi önem arz etmektedir. Elektronik belgelerin TCK'da düzenlenen belgede sahtecilik suçlarını oluşturup oluşturmayacağı ve eğer elektronik belgeler belge vasfında kabul edilecekse hangi şartlarda bu durumun mümkün olabileceği günümüzde önemli bir tartışma konusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Çalışmamızda öncelikle belgede sahtecilik suçlarına ilişkin genel bilgilere yer verilmiştir. Ardından belgede sahtecilik suçlarının konusu olan belgenin taşıması gereken unsurlar izah edilerek elektronik belgeler açısından bu unsurların geçerliliği irdelenmiştir. Son olarak tartışma konularına ilişkin günümüzün teknolojik koşulları göz önünde bulundurularak çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the Turkish Panel Code No. 5237, documents constitute the subject matter of document forgery offences regulated under the title of offences against public trust. With today's technological advances, forgery offences are no longer limited to classical documents and have become a crime that can be committed in terms of electronic documents. As a result of the innovations brought by the digital age, electronic documents have started to replace physical documents in many areas of life. As a result of the transactions carried out in electronic environment, many transactions that have legal consequences are carried out both in the public and private sectors, and this situation increases the use of electronic documents. The rapid increase in the use of electronic documents has also brought some problems to the agenda. For this reason, it is important to determine the position of electronic documents in terms of document forgery offences. Whether electronic documents can be the subject of document forgery offences regulated in the Turkish Panel Code No. 5237 and if electronic documents are to be accepted as documents, under which conditions this situation is possible is an important subject of debate today. In our study, in order to eliminate the contradictions in the decisions of the Court of Cassation and to put an end to the discussions in practice, firstly, general information about the crime is given. Then, the elements that the document, which is the subject of document forgery offences, should carry are explained and the validity of these elements in terms of electronic documents is examined. Finally, solution proposals are given by taking into account today's technological and sociological conditions regarding the issues of discussion.