3 boyutlu analizlerle kaya şevi ıslah yöntemlerinindeğerlendirilmesi; Hemşin (Rize) kaya düşmesi örneği
Evaluation of rock slope reclamation methods with 3Danalysis; Hemşin (Rize) rockfall case
  1. Tez No: 865695
  2. Yazar: MEHBARE YAREN MUHCU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ ANGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tez çalışması kapsamında Rize İli Hemşin İlçesi Çok Programlı Anadolu Lisesi güneydoğu kesiminde meydana gelen ve kapalı spor salonunun kısmen yıkılmasına neden olan kaya düşme vakası incelenmiş ve uygun kaya ıslah yöntemleri belirlenmiştir. Çalışma 4 aşamada gerçekleşmiştir. Bu aşamalar sırası ile; arazi çalışması, laboratuvar çalışması, 2-3 boyutlu analizler ve ıslah yöntemlerinin belirlenmesi şekildedir. Arazi çalışması kapsamında ilk olarak kaya şevinde kinematik analiz, limit denge ve 3 boyutlu analizler için gerekli olan süreksizlik özellikleri tespit edilmiştir. Sonrasında laboratuvar deneyleri için kaya şevinden blok örnekler temin edilmiştir. Arazi çalışmasının son aşamasında ise kaya düşme analizleri için gerekli olan harita insansız hava aracı (İHA) kullanılarak oluşturulmuştur. Araziden alınan blok numunelerden örnekler hazırlanmıştır, karot numuneler ile kaya malzemesinin fiziko-mekanik özellikleri tilt deneyi ile süreksizlik yüzeyinin içsel sürtünme açısı tespit edilmiştir. Arazide ölçülen süreksiz özellikleri, haritalar ve laboratuvar deneylerinden elde edilen sonuçlar kullanılarak kinematik analizler, limit denge analizleri ve 2-3 boyutlu kaya düşme analizleri yapılmıştır. Analizlerin bir sonraki aşamasında üretilen haritalar kullanılarak 2 ve 3 boyutlu kaya düşme analizleri ve hareket edecek blokların hızı, enerjisi, sıçrama yüksekliği ve çarpacağı yerler tespit edilmiştir. Böylelikle yeniden olabilecek kaya düşmelerine karşı spor salonu ve okulu koruyacak önlem ve ıslah yöntemleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of the thesis study, the rockfall incident that occurred in the southeastern part of the Multi-Program Anatolian High School in Hemşin District of Rize Province and caused partial collapse of the indoor sports hall was investigated and appropriate rock remediation methods were determined. The study was realized in 4 stages. These stages are; field study, laboratory study, 2-3 dimensional analysis and determination of remediation methods. Within the scope of the field study, firstly, the discontinuity features required for kinematic analysis, limit equilibrium and 3D analysis were determined on the rock slope. Afterwards, block samples were obtained from the rock slope for laboratory experiments. In the last stage of the field study, the map required for rockfall analysis was created using an unmanned aerial vehicle (UAV). Samples were prepared from block samples taken from the field, and the physico-mechanical properties of the rock material were determined with core samples and the internal friction angle of the discontinuity surface was determined by tilt test. Kinematic analyses, limit equilibrium analyses and 2-3 dimensional rockfall analyses were performed using the discontinuity properties measured in the field, maps and results obtained from laboratory experiments. In the next stage of the analyses, 2 and 3 dimensional rockfall analyses were performed using the maps produced and the speed, energy, jump height and impact locations of the moving blocks were determined. In this way, the measures to protect the sports hall and school against possible rockfalls were designed.