Bilişim sistemlerindeki veriler bağlamında belgede sahtecilik suçu
Forgery of document in the context of data in information systems
- Tez No: 570980
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ÖZGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 247
Özet
Bilişim alanındaki gelişmeler sonucunda, fiziki ortamda gerçekleştirilen faaliyetler elektronik ortamda da yapılabilir hâle gelmiştir. Hukuki işlemlerin de elektronik ortamda yapılabilmesini sağlamak maksadıyla 5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu uyarınca güvenli elektronik imza ihdas edilmiştir. Öte yandan, Avrupa Birliği müktesebatına bağlı olarak başlatılan E-Dönüşüm Türkiye Projesi kapsamında ihdas edilen mevzuat hükümleriyle birlikte, kamusal işlem ve hizmetlerin elektronik ortamda yapılabilmesi mümkün kılınmıştır. Bu gelişmelere paralel olarak, 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 204. ve 207. maddelerinde düzenlenen belgede sahtecilik suçlarının konusu olan belgeler ile aynı hukuki değere ve işleve sahip elektronik veriler üzerinde işlenecek sahtecilik fiillerinin belgede sahtecilik suçlarını oluşturup oluşturmayacağı hususunda bir sorun ortaya çıkmıştır. Bilişim sistemlerindeki veriler cismani bir varlığa sahip olmadıklarından, belgenin unsurlarını taşımamaktadır. Böylelikle, hukuki kıymeti haiz içeriğe sahip elektronik veriler üzerinde gerçekleşecek sahtecilik fiiller bakımından bir kanun boşluğu oluşmuştur. Kanunilik ilkesi gereğince kıyasın yapılamayacağı dikkate alındığında, elektronik veriler üzerinde işlenecek sahtecilik fiilleriyle oluşan haksızlık 5237 sayılı TCK'da yer alan herhangi bir suç ile tüketilememektedir. Bu sebeple, bilişim sistemlerindeki veriler üzerinde işlenecek sahtecilik fiilleri bakımından kanuni bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in the field of informatics, the activities carried out in the physical environment have become possible electronically. In order to enable legal transactions to be carried out electronically, secure electronic signature was enacted in accordance with the Electronic Signature Code. On the other hand, that legislation be introduced with the scope of the e-Transformation Turkey Project was initiated due to pre-accession process of Turkey to the Europe Union, it has become possible to perform the transactions and services of public electronically. In parallel with these developments, a problem arose as to whether the acts of forgery on electronic datas, which are the subject of the offences forgery of documents regulated in articles 204 and 207 of the Turkish Penal Code No. 5237, will constitute the offences of forgery of documents. Since the data in the information systems don't have a physical existence, they don't carry the elements of the offences of forgery of documents. Thus, a legal gap has been arised in terms of acts of forgery on electronic datas with legal value. The injustice caused by acts of forgery on electronic data cannot be ran out with any offence in Turkish Penal Code No. 5237. Considering that comparison cannot be made due to principle of legality, there is a need for a legal regulation in terms of forgery acts to be commited on the data in the information systems.