Testing the impact of continuous high-power charging on the capacity loss of an intercity e-bus battery
Sürekli yüksek güçte şarjın şehirler arası e-otobüs aküsünün kapasite kaybı üzerindeki etkisinin test edilmesi
  1. Tez No: 865720
  2. Yazar: ARDA ESEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİNE BOSTANCI ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Elektrokimya alanındaki gelişmeler, yeni nesil pil hücrelerinin üretilmesine ve enerjinin şebeke düzeyinde depolanmasına olanak sağlamıştır. Bu gelişmeler sayesinde elektro-mobilite alanında yeni yetenekler kazanılmış ve tamamen elektrikli araçlar her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Şu anda şarj ve şarj altyapısı, elektro-mobilitenin temel zorluklarını oluşturmaktadır. Ticari araçların aküleri yüksek güçlü şarj cihazlarına bağlanarak çok kısa sürede şarj edilir ve gün içinde birçok kez deşarj olur. Pilin ekonomik ömrünü mümkün olduğu kadar uzatmak için yüksek güçlü şarj yapılırken çeşitli önlemlerin alınması gerekir. Döngüyü oluşturan yüksek güçlü şarj, dengeleme ve dinlenme, deşarj ve deşarj sonrası dinlenme süreçlerinin dikkatli bir şekilde hesaplanması gerekir. Bu çalışma, lityum iyon pilin yalnızca hızlı şarjdan kaynaklanan yaşlanmasını belirlemeyi amaçlamaktadır. Şehirlerarası elektrikli otobüs uygulamasının şarj ve deşarj çevrimleri dikkate alınarak bir deney düzeneği ve bir test modülü tasarlanmıştır. Testler 16S-1P konfigürasyonu ile modül seviyesinde gerçekleştirilmiştir. Bu sayede, hücre düzeyindeki incelemelerin aksine, hücreler arasındaki dengesizlikler de tespit edilmiştir. Çalışmada herhangi bir yaşlandırma algoritması veya modelleme kullanılmamıştır. 400 çevrimle, 120.000 km'yi temsil eden test sonuçları, akü paketinin ekonomik ömrünü ve şehirlerarası otobüsün ekonomik çalışmasını belirlemek için kullanılmıştır. Çalışmanın yapıldığı tarih itibarıyla şehirlerarası elektrikli otobüsün, dizel versiyonuna göre operasyonel anlamda ciddi bir rakip haline geldiği anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Developments in the field of electrochemistry have enabled the production of new generation battery cells and the storage of energy at the grid level. Thanks to these developments, new capabilities are gained in the field of electro-mobility and fully electric vehicles have begun to be used in every field. Currently, charging and charging infrastructure are the main challenges of the electro-mobility. Batteries of commercial vehicles are connected to high-power chargers, charged in a very short time, and discharged many times during the day. In order to extend battery's economic life to maximum, various precautions must be taken when performing high-power charging. The processes of high-power charging, balancing and rest, discharge and post-discharge rest that make up the cycle must be carefully calculated. This study aims to identify the aging of a lithium-ion battery caused only by fast charging. An experimental setup and a test produce are designed considering the charge and discharge cycles of an intercity bus application. The tests are carried out at the module level with a 16S-1P confıguration. As opposed to the cell level investigations, the unbalance between cells are captured. No aging algorithm or modeling is used in the study. The test results representing 120.000 km with 400 cycles are used to identify the economic life of the battery pack and economic operation of the intercity e-bus. As of the date of the study, the intercity e-bus has become a serious operational competitor compared to its diesel variant.