Borsa İstanbul'da işlem gören, kimya sektöründe faaliyet gösteren firmaların kredi derecelendirme notlarının hisse senedi fiyatları üzerindeki etkisi
The effect of credit ratings of companies operating in the chemical sector, trading in 'Borsa İstanbul' on the stock market's prices
  1. Tez No: 865721
  2. Yazar: YAKUP BENLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE YURTSEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
1980'lerde başlayan dünyadaki küreselleşme hareketi ile ortaya çıkan gelişmeler finansal piyasaları da etkilemiştir. Bu gelişmelerden biri finansal piyasalarda ülkeler arasındaki sınırların ortadan kaldırılması sonucunda ülkeler arasındaki ticaret ve sermaye akışı önündeki fiziki, hukuki sınırların da ortadan kalkması ve sermaye hareketliliğinin artışı olmuştur. Ulusal sınırların zayıflamasıyla birlikte yatırımcılar yerel olmayan piyasalarda da yatırım yapma imkânı bulmuşlardır. Bu gelişmelerin sonucunda uluslararası ticaret ve finansal işlemler artmış, uzun mesafelerde güvenli ilişkiler gerektiren yeni pazarlara ihtiyaç duyulmuştur. Dolayısıyla finansal piyasalardaki oynaklık yatırımcıların risk algısını da arttırmıştır. Günümüzde yatırımcılar uluslararası alanlarda yatırım yapabilmek için gereken objektif ve asimetrik bilgi ihtiyaçlarını KDK (Kredi Derecelendirme Kuruluşları) aracılığıyla kolay ve vakit kaybetmeden elde edebilmektedirler. KDK yayınladıkları notların yalnızca görüş niteliğinde olduğunu bildirseler de yatırımcılar için yayınlanan notlar yatırım kararlarında önemli değişikliklere sebep olmaktadır. Bu çalışmada olay çalışması yöntemi kullanılarak Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının yayınladıkları notların Borsa İstanbul A.Ş. (BİST) kimya sektöründe listelenen firmalara ait hisse senedi piyasaları üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır. Analiz kapsamında farklı Kredi Derecelendirme Kuruluşlarının 2004 – 2022 yılları arasında BİST Kimya sektörü firmaları için verdikleri not ve görünüm açıklamaları olay inceleme metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analizler neticesinde BİST kimya sektörü için anlamlı ve genellenebilecek önemli anlamlı getirilere rastlanmamış, özellikle not ve görünüm açıklamaları öncesinde tüm piyasa için genellenebilecek bir bilgi sızıntısının olmadığı ve piyasanın etkin bir yapıda olduğunun gözlemlendiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The developments that emerged with the globalization movement in the world that started in the 1980s also affected the financial markets. One of these developments has been the elimination of borders between countries in financial markets, the disappearance of physical and legal borders on trade and capital flow between countries and the increase in capital mobility. With the weakening of national borders, investors have also found the opportunity to invest in non-local markets. As a result of this development, international trade and financial transactions increased and new markets that required secured relations over long distances were needed. Because the volatility in financial markets has increased the risk perception of investors. Today, investors can easily and quickly obtain the objective and asymmetric information needed to invest in international areas through credit rating agencies. Although credit rating agencies state that the ratings they publish are only opinions, the ratings published for investors cause significant changes in investment decisions. In this study, using the event study method, the ratings published by credit rating agencies are compared to Borsa İstanbul A.Ş. An attempt was made to measure the impact on the stock markets of companies listed in the (BIST) chemical sector. Within the scope of the analysis, the rating and outlook statements made by different credit rating agencies for BIST Chemical sector companies between 2004 and 2022 were analyzed using the event study method. As a result of the analysis, no meaningful and generalizable returns were found for the BIST chemical sector, and it was concluded that there was no information leakage that could be generalized for the entire market, especially before the rating and outlook announcements, and that the market was observed to be in an efficient structure.