Türkiye'de GRACE ve GRACE/-FO uyduları ile yeraltı suyu değişimlerinin izlenmesi
Monitoring groundwater changes in Turkey by GRACE and GRACE/-FO satellite missions
- Tez No: 865734
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TANIR KAYIKÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
GRACE/-FO uydu misyonları Dünya'nın yerçekimi alanını izleyerek son 25 yıldır su kaynaklarındaki değişimler, deniz seviyesindeki değişimler, buzullardaki kütle değişimi, depremlerin neden olduğu yerçekimi alanındaki değişimler hakkında yüksek doğrulukta bilgiler sunmaktadır. Tezimizin amacı, DSİ tarafından resmi olarak belirlenen ve Türkiye'de bulunan 12 havza üzerine denk gelen gridlerde 1) TWS ve GWS verilerinin değişim analizlerinin yapılması; 2) G3P ve GLDAS tabanlı GWS verilerinin Türkiye üzerinde uygulanabilirliğinin araştırılmasıdır. Bu amaçlar doğrultusunda, DSİ kayıtlarına göre Türkiye belirlenen 25 havzanın 12'sinde toplam 14 gridde; 1) GRACE/-FO misyonlarına ait GFZ, JPL ve CSR TWS, bunların ortalaması hesaplanarak elde edilen ort_TWS verileri ve COST-G TWS verileri, 2) G3P ve GLDAS GWS verileri kullanılmıştır. TWS ve GWS değişimlerinin analizi değerlendirilmesi ve irdelenmesi aşamasında 1) Zaman serilerinde trend kestirimi, anlamlılık ve eşdeğerlik testleri, 2) Korelasyon analizi ve anlamlılık testleri 3) Zaman serilerinde tanımlayıcı istatistiklerle değişim analizi yöntemleri kullanılmıştır. Tez konusu çevre bilimleri için önemli bir araştırma konusu olsa da tez kapsamında jeodezik yöntemlerle konuya yaklaşılmış ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
GRACE/-FO satellite missions have been monitoring the Earth's gravitational field and providing high-accuracy information about changes in water resources, changes in sea level, mass changes in glaciers, and changes in the gravitational field caused by earthquakes for the last 25 years. The aim of our thesis is to 1) Analyze change analysis of TWS and GWS data in the grids corresponding to 12 basins in Turkey, officially determined by DSI; 2) Investigate the applicability of G3P and GLDAS based GWS data on Türkiye. For these purposes, in 14 grids representing 12 basins; 1) GFZ, JPL and CSR TWS of GRACE/-FO missions, avg_TWS data obtained by calculating their average and COST-G TWS data, 2) G3P and GLDAS GWS data were used. In the analysis, evaluation and examination of TWS and GWS changes, 1) Trend estimation, significance and equivalence tests in time series, 2) Correlation analysis and significance tests, 3) Descriptive statistics and change analysis methods in time series were used. The thesis examined this topic, which is also important for environmental sciences, with geodetic methods and evaluated the results.