Critical assessment of the interpretation and presentation of Göbeklitepe World Heritage Site in the audio-visual media
Göbeklitepe Dünya Miras Alanının görsel-işitsel medyada yorumlanması ve sunumuna ilişkin eleştirel değerlendirme
  1. Tez No: 865735
  2. Yazar: FATMA KUŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR AYKAÇ LEIDHOLM, ÖĞR. GÖR. ANDREAS TRESKE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Görsel-işitsel medya araçları son zamanlarda kültürel miras alanlarının yorumlanması ve sunumunda yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu araçlar, insanların kültürel mirası öğrenmelerini, anlamalarını ve değer vermelerini sağlayarak kültürel miras farkındalığını arttırırlar. Görsel-işitsel medyanın kültürel mirasın sunumunda ve yorumlanmasında büyük rolü olmasına rağmen, bu aracın farkındalık yaratmada ne kadar etkili olduğu ve miras alanlarının önemini ne ölçüde yansıttığı konusunda ayrıntılı bir çalışma bulunmamaktadır. Şanlıurfa'da Neolitik Çağdan kalma Göbeklitepe'nin dünya mirası listesine girmesinin ardından ve 2019'un Türkiye'de“Göbekli Tepe Yılı”ilan edilmesiyle birlikte alan medyanın ilgi odağı haline gelmiştir. Bunun sonucunda alan belgeseller, animasyonlar, diziler, sergiler gibi çeşitli görsel-işitsel medya türlerinde izleyici ile buluşmuştur. Alanın geniş bir görsel-işitsel medya yelpazesinde temsil edilmesi, tanıtımının artmasına yardımcı olmuştur ancak, bu araçlar Göbeklitepe'nin önemini her zaman tam olarak yansıtmamaktadır. Bu tez, Göbeklitepe Dünya Miras Alanının bir miras yeri olarak öneminin ve değerlerinin görsel-işitsel medyada nasıl yorumlandığı ve sunulduğu konusunda eleştirel bir değerlendirme yapmayı amaçlamaktadır. Bu tez, içerik analizini kullanarak görsel-işitsel medyanın Türkiye'deki Göbeklitepe Dünya Miras Alanı hakkında farkındalık yaratmaya nasıl yardımcı olduğunu, görsel-işitsel medyadaki bilgilerin ne kadar doğru olduğunu ve bir miras yeri olarak öneminin ne kadar aktarıldığını araştıracaktır.
Özet (Çeviri)
Audio-visual media tools have recently been widely used in interpretation and presentation of cultural heritage sites. They have promoted cultural heritage awareness while enabling people to learn, understand, and value cultural heritage. Although audio-visual media has a great role in the presentation and interpretation of cultural heritage, there is no detailed study on how effective the audio-visual media is in raising awareness and to what extent it reflects the importance of heritage sites. After the Neolithic site of Göbeklitepe in Şanlıurfa was inscribed on the World Heritage list, it has become the center of attention of the media especially with the declaration of 2019 as the“Year of Göbeklitepe”in Turkey. Thus, the site met with the audience in different types of audio-visual media such as documentaries, animations, TV series, exhibitions etc. While the site's representation in a wide range of audio- visual media helps increase its promotion, these tools do not always convey the significance of Göbeklitepe accurately. This thesis aims to make a critical assessment of how Göbeklitepe World Heritage Site's significance and values as a heritage place is interpreted and presented in audio-visual media. Using content analysis, the thesis explores how audio-visual media helps raise awareness Göbeklitepe World Heritage Site in Turkey, how accurate is the information in audio-visual media and how much of its significance as a heritage place is conveyed.