Muhammed Ali Ahmedov'un şiirlerinde millî unsurlar
National elements in Muhammed Ali Ahmedov's poems
  1. Tez No: 865765
  2. Yazar: ASLI ECE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Özbek kültürü, Özbek edebiyatı oldukça zengindir ve köklü bir mirasa ev sahipliği yapar. Uzun bir dönem Rusya İmparatorluğu ve Sovyetler Birliğinin egemenliği altında kalan Özbekistan toprakları kültürel mirasında bir kayba uğramamıştır. Çağdaş Özbek şiirinde millî değerler ve milliyetçilik akımı ön plana çıkan noktalardır. Bu çalışmanın amacı, Çağdaş Özbek edebiyatı şairlerinden Muhammed Ali Ahmedov'un şiirlerinde işlediği temalara ve özellikle milliyetçi unsurlara değinmektir. Bu amaç doğrultusunda güncel kaynaklar vasıtasıyla şiir incelemeleri yapılıp genel hatları ile Çağdaş Özbek şiiri üzerinde durulacaktır. Akabinde sanatçının hayatı ve genel olarak şiir üslubu hakkında fikir elde edilip bazı şiir örnekleri incelenecektir. Araştırmanın tamamlanma kısmında ise elde edilen veriler çerçevesinde bir sonuca varılacaktır.
Özet (Çeviri)
Uzbek culture and Uzbek literature are very rich and host a deep-rooted heritage. The lands of Uzbekistan, which were under the rule of the Russian Empire and the Soviet Union for a long period, have not suffered any loss in their cultural heritage. National values and the nationalism movement are the prominent points in contemporary Uzbek poetry. The aim of this study is to touch upon the themes and especially the nationalist elements used in the poems of Muhammed Ali Ahmedov, one of the poets of contemporary Uzbek literature. For this purpose, poetry analyzes will be made through current sources and Contemporary Uzbek poetry will be emphasized in general terms. Subsequently, an idea about the artist's life and his poetry style in general will be obtained and some poetry examples will be examined. At the completion of the research, a conclusion will be reached within the framework of the data obtained.