Kur'ân-ı Kerîm'de 've mâ edrâke' ifadesinin geçtiği ayetlerin tefsiri
Exegesis of verses that include 've mâ edrâke' addressing in Quran
  1. Tez No: 865764
  2. Yazar: TAHİR BURAK ALBAYRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN BALTACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Allah Teâlâ'nın Kur'ân-ı Kerîm'de kullanmış olduğu birtakım kavramlar muhatap nezdinde çeşitli anlamlar ihtiva etmektedir. Allah Teâlâ 13 âyette yer alan“Ve Mâ Edrâke”sorusuyla insanların dikkatlerini çalışmamızın konusu olan bu kavramlara çekmiştir. Bu kavramlar hakkında birtakım malumatlar biliniyor olsa da mahiyetleri tam manasıyla idrak edilemiyordu. Allah Teâlâ'nın nakletmiş olduğu bilgilerle bu kavramlara yeni manalar vaz' etmiştir. Çalışmamız tezimizin konusu olan“Ve Mâ Edrâke”ifadesinin kullanım özellikleri ile başlamaktadır. Akabinde Arap dilinde istifhâm başlığı altında çeşitli meselelere değinilmiştir. Üçüncü bölümde sebeb-i nüzûl ve belâgat gibi çeşitli ilimler ışığında bu ifadelerin tefsiri ve mahiyetleri hakkında tespitler yapılmıştır. Sonuç kısmında yapılan bazı değerlendirmelerle çalışmamız sona ermiştir.
Özet (Çeviri)
Some concepts used by Allah Almighty in the Holy Quran had various meanings in the eyes of the addressee. Allah Almighty drew people's attention to these concepts, which are the subject of our study, with the question“Ve Ma Edrake”in verse 13. Although some information was known about these concepts, their nature was not fully understood. He gave new meanings to these concepts with the information conveyed by Allah Almighty. Our study begins with the usage characteristics of the expression“Ve Mâ Edrâke”, which is the subject of our thesis. Subsequently, various issues were mentioned under the title of istifhâm in Arabic language. In the third chapter, some determinations were made about the interpretation and nature of these expressions in the light of various sciences such as reason for revelation and rhetoric. Our study ended with some evaluations made in the conclusion section.