Fibromyalji sendromlu hastalarda tens ve egzersiz tedavilerinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of the efficacy of TENS and exercise treatments in patients with fimromylgia syndrome
  1. Tez No: 86578
  2. Yazar: MELEK AKPINAR KILIÇ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜSEYİN DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Ill ÖZET FİBROMYALJİ SENDROMLU HASTALARDA TENS VE EGZERSİZ TEDAVİLERİNİN ETKİNLİĞİNİN KARŞILAŞTIRILMASI Bu çalışma, fibromyalji sendromunun tedavisinde yer alan fizik tedavi modalitelerinden transkuteneal elektrik stimülasyonu (TENS) ve egzersiz tedavilerinin etkilerini saptamak ve karşılaştırmak amacıyla ekim 1998-mayıs 1999 tarihleri arasında Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'na başvuran, 30 fibromyaljili hasta üzerinde yapıldı. Hastalar rastgele 2 gaıba ayrıldı. 1. gruba hotpack+placebo US+TENS tedavisi uygulanırken, II. gruba da hotpack+placebo US+egzersiz tedavisi uygulandı. Hastalarda tedavi öncesi ve sonrası hassas nokta sayısı ve basınç skoru, ağrı, yorgunluk, sabah sertliği, nonrestoratif uyku ve diğer fibromyalji bulguları değerlendirildi. Bulguların istatistiksel analizi yapıldı, gruplar karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY COMPARISON OF THE EFFICACY OF TENS AND EXERCISE TREATMENTS IN PATIENTS WITH FIBROMYALGIA SYNDROME In order to determine and compare of TENS and exercise treatments in patients with fibromyalgia syndrome, this study had been carried on 30 patients with fibromyalgia syndrome, who were admitted to Erciyes University Medical Faculty, Department of Physical Medicine and Rehabilitation between October 1998 and May 1999. The patients were randomly divided into two groups. Hotpack+placebo US+TENS treatment was applied to first group and hotpack+placebo US+exercise treatment was applied to second group. Pain, tender point and pressure score, fatigue, morning stiffness, nonrestorative sleep and other findings were evaluated before and after treatment,. Results were analysed statistically and compared in both groups.