Çin'in küresel dünya sistemi içerisindeki yükselişi (Ekonomik-politik-askeri gelişmesinin arka planı)
China's rise within the global world system (Background of economic-political-military development)
  1. Tez No: 865791
  2. Yazar: GÜLŞEN BORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH EROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Politik Ekonomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dönemsel ekonomik krizler yaşarken Çin istikrarlı bir biçimde büyümeye devam etti. GSMH oranları bakımından ABD'den sonra dünyanın ikinci büyük ülkesi haline geldi. Çin'in içerisinde yer almadığı veya doğrudan karşı olduğu küresel bir denklemin belirlenmesi artık oldukça zor görünüyor. Çin, dünyada kendisini halen 'sosyalist' olarak tanımlayan bir kaç ülkeden biridir. Batı tarafından otoriter bir rejim olarak tamınlanmakta, kendileri ise 'işçi sınıfının' iktidarını temsil ettiklerini iddia etmektedirler. Sosyalist bir devlet ama ucuz iş gücünü en yüksek düzeyde kullanarak küresel sermayenin merkez üssü haline gelmeyi temel bir ilke olarak benimsedi. Hem küresel sermayeyi ülkeye çekmeyi başardı hem de kurdukları şirketler 20 yıl içerisinde dünyanınen büyük 10- 20 şirketeri içerisinde yer almaya başladılar. Batının 200 yıldan fazla bir sürede tamamladığı sanayişme hamlesini 40 yıllık bir sürede bilişim teknolojisinin kullanıldığı bir aşamaya gelmiş olması, küresel rekabette başa güreşen bir kaç ülkeden biri olmayı başardı. Bugünün ekonomik gelişme yönü dikkate alınarak önümüzdeki yıllarda ABD'yi geride bırakarak en büyük ekonomik güç haline geleceği tahmin edilmektedir. Çalışmanın bütünü Çin'in küresel güç ilişkilerindeki gelişmesini inceleme konusu yapmaktadır. Öncelikli olarak Asya'yı ekonomik ve politik olarak etki altına alan Çin, askeri gücüyle kıtasal tehdit gücü haline geldi. Ancak küresel rekabeti askeri değil ekonomik strateji üzerinde yürütmeye başladı. Bundan da önemli oranda başarılı oldu. Bu çalışmada Çin'in küresel dünyada ekonomik, politik ve askeri yükleşini inceleme konusu yapmaktadır. Geri bir tarım ülkesinden çıkıp küresel dünyanın güç dengelerini belirleyen bir konuma gelmesinin politik arka planını tartışmaktadır. Çin 1,3 milyar nüfusuyla dünyanın en kalabalık ülkesidir. Aynı şekilde 9,5 milyon metre kare karasal toprakla Rusya'dan sonra dünyanın ikinci büyük ülkesidir. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi üyesi olarak uluslararası ilişkilerde politik-diplomatik dengeleri de belirliyor.
Özet (Çeviri)
This study examines China's economic, political and military burden in the global world. It discusses the political background of leaving a backward agricultural country to a position that determines the balance of power in the global world. China is the most populous country in the world with a population of 1.3 billion. Likewise, with 9.5 million square meters of land, it is the second largest country in the world after Russia. As a member of the United Nations Security Council, it also determines the political-diplomatic balances in international relations. China, which primarily affected Asia economically and politically, became a continental threat power with its military power. However, global competition began to run on economic strategy, not military. It was also significantly successful. While developed and developing countries experienced periodic economic crises, China continued to grow steadily. In terms of GDP ratios, it has become the second largest country in the world after the USA. It now seems quite difficult to determine a global equation that China is not involved in or directly opposed. China is one of the few countries in the world that still defines itself as 'socialist'. It is described by the West as an authoritarian regime, while they claim to represent the power of the 'working class'. It is a socialist state, but it has adopted as a basic principle to become the epicenter of global capital by using its cheap labor at the highest level. It succeeded in attracting global capital to the country, and the companies they founded began to take place among the 10-20 largest companies in the world within 20 years. I have succeeded in being one of the few countries wrestling with the global competition, with the industrialization move that the West has completed in more than 200 years and has reached a stage where information technology is used in 40 years. Considering the current direction of economic development, it is predicted that it will become the largest economic power, leaving the USA behind in the coming years. The whole study examines China's development in global power relations