Tuz stresinin buğday'ın (Triticum aestivum L.) savunma sistemi üzerine etkileri
Effects of salt stress on the defense system of wheat (Triticum aestivum L.)
- Tez No: 865800
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Tuzluluk tarım alanlarında ürün verimini sınırlandıran abiyotik stres etmenlerinin başında gelmektedir. Günümüzde biyoteknolojideki gelişmeler sayesinde bu soruna çözüm yolları aranmaktadır. Bu tez çalışmasında; Selimiye buğday çeşidine ait olgun embriyolardan in vitro doku kültürleri kurularak bu kültürlerde farklı konsantrasyonlardaki tuz stresinin etkisi tespite çalışılmıştır. Tuzluluk koşulları altında Selimiye buğday çeşidinin klorofil a, klorofil b, total klorofil ile suda çözünebilir protein miktarlarında azalışlar, malondialdehid ve karotenoid miktarları ile superoksit dismutaz ve guaiakol peroksidaz antioksidan enzim aktivitelerinde artışlar saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Salinity is one of the main abiotic stress factors that limit crop yield in agricultural areas. Nowadays, thanks to developments in biotechnology, solutions to this problem are being sought. In this thesis study; in vitro tissue cultures were established from mature embryos of Selimiye wheat cultivar and the effects of different salt stress concentrations were determined in these cultures. Under salinity conditions, decreases were detected in the amounts of chlorophyll-a, chlorophyll-b, total chlorophyll and water-soluble protein, and increases were detected in the amounts of malondialdehyde, carotenoids and antioxidant enzyme activities of guaiacol peroxidase and superoxide dismutase of the Selimiye wheat cultivar.