Cost estimation models for drinking water treatment plants in Turkey
Türkıye'deki içme suyu arıtma tesisleri için maliyet tahmin modelleri
- Tez No: 865801
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ YETİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
İçme suyu arıtma tesisleri (İAT'ler) sağlıklı ve güvenli su sağlamak için gereklidir. İçme suyu arıtma tesislerinin hem sermaye (CAPEX) hem de işletme ve bakım (OPEX) maliyetleri için tasarım akışını dikkate alan maliyet eğrileri geliştirmek, fiyatlandırma ve kaynak tahsisi hakkında bilinçli kararlar almak için önemli bir fayda olabilir. Tezin amacı, Türkiye'deki İAT'lerin sermaye ve işletme giderleri için maliyet eğrileri geliştirmektir. Çalışma kapsamında Türkiye'de işletilmekte olan 42 İAT'den elde edilen maliyet verileri değerlendirilerek veriler 2022 fiyatlarını yansıtacak şekilde ayarlandı. Analizi kolaylaştırmak için İAT'ler tasarım akışlarına göre iki gruba ayrıldı: küçük kapasiteli tesisler (0-25 L / sn) ve büyük kapasiteli tesisler (25-100 L / sn). Tasarlanan akışın etkisini dikkate alan CAPEX ve OPEX için maliyet eğrileri ve daha sonra bu veriler kullanılarak geliştirilmiştir. Küçük ve büyük kapasiteli İAT'lerde hem CAPEX hem de OPEX için elde edilen bulgular ölçek ekonomileri ilkesini doğruladı. Küçük kapasiteli tesisler için OPEX ve CAPEX'teki artış polinom eğilimi izledi. Tersine, büyük kapasiteli tesisler için maliyet eğrileri, tasarım akışıyla maliyetlerde daha orantılı bir artışa işaret eden doğrusal bir eğilimdir. 1 m3 suyun arıtılması için ortalama OPEX'in büyük İAT'lerde küçük tesislere göre daha düşük (0,095 €) olduğu bulundu. Küçük kapasiteli tesislerde OPEX, ortalama 0,176 € değeriyle daha yüksekti. Öte yandan, büyük kapasiteli İAT'ler için CAPEX 165.960 ile 1.270.888 € arasında değişirken, bu aralık küçük kapasiteli tesislerde 129.359 ile 632.272 € arasında değişmektedir. Küçük kapasiteli tesislerin ortalama CAPEX değeri 289.950,64 €, büyük kapasiteli tesislerde ise ortalama CAPEX değeri 538.125,38 €'dur. Büyük kapasiteli İAT'ler için toplam maliyetin 0,087 ile 0,119 €/ (m3 x yıl) arasında değiştiği bulundu. Küçük kapasiteli tesisler için bu aralık 0,154 ile 0,291 € / (m3 x yıl) arasındaydı. Geliştirilen maliyet eğrileri, Türkiye'deki İAT'lerin planlanması, inşası, işletilmesi ve bakımı konusunda belediyeler, bakanlıklar ve yatırımcılar tarafından bilinçli karar alma süreçlerine rehberlik edebilir. Ayrıca, bu eğriler belediyeler için fiyatlandırma stratejilerini bilgilendirerek tarifelerin içme suyu sağlamanın fiili maliyetlerini yansıtmasını sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Drinking water treatment plants (DWTPs) are essential for ensuring healthy and safe water. Developing cost curves that considers design flow for both capital (CAPEX) and operation and maintenance (OPEX) costs of DWTPs can be a significant benefit for making informed decisions about pricing and resource allocation. The objective of the thesis is to develop cost curves for CAPEX and OPEX of DWTPs in Turkey. Within the scope of the study, cost data from 42 operational DWTPs in Turkey were considered, adjusting the data to reflect 2022 prices. To facilitate the analysis, the DWTPs were categorized into two groups based on their design flow: small plants (0-25 L/sec) and large plants (25-100 L/sec). Cost curves for CAPEX and OPEX that considers the impact of design flow were then developed using this data. The findings for both CAPEX and OPEX in small and large capacity DWTPs confirmed the economies of scale principle. For small capacity plants, the increase in OPEX and CAPEX followed a polynomial trend. Conversely, cost curves for large capacity plants fallow a linear trend, indicating a more proportional increase in costs with design flow. The average OPEX for the treatment of 1 m3 of water was found to be lower in large DWTPs, at 0.095 €. In small capacity plants, the unit OPEX was higher, at an average value of 0.176 €. On the other hand, the CAPEX for DWTP varies between 165,960 and 1,270,888 € in large capacity plants, while this range varies between 129,359 and 632,272 € in small capacity plants. The average CAPEX of a small capacity plants is 289,950.64 €, while the large capacity plants' CAPEX is 538,125 €. The total cost was found to vary between 0.087 and 0.119 €/ (m3 x year) for large capacity DWTPs. For the small capacity plants, the range was 0.154 to 0.291 €/ (m3 x year). The developed cost curves can guide informed decision-making by municipalities, ministries, and investors regarding the planning, construction, operation, and maintenance of DWTPs in Turkey. Moreover, these curves can inform pricing strategies for municipalities, ensuring that tariffs are reflective of the actual costs of providing drinking water.