Türkiye'deki Suriyeli üniversite öğrencilerinde ırksal mikroagresyonun kültürleşme üzerindeki etkisi: Azınlık stresi ve psikolojik sıkıntının seri aracılığı
The effect of racial microaggression on acculturation in Syrian university students in Turkey: Serial mediation of minority stress and psychological distress
  1. Tez No: 865816
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH ATLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada, Suriyeli üniversite öğrencileri örnekleminde, ırksal mikroagresyonun kültürleşmeyle olan ilişkisinde azınlık stresi ve psikolojik sıkıntının hem bağımsız hem de seri aracılık etkisinin olup olmadığı incelenmiştir. Kesitsel bir tasarım kullanılarak 506 Suriyeli öğrenciye (Ortyaş = 22.05); demografik bilgiler, ırksal mikroagresyon, azınlık stresi, psikolojik sıkıntı ve kültürleşme ölçümlerini içeren çevrimiçi bir ölçme aracı uygulanmıştır. Sonuçlar, ırksal mikroagresyon ile kültürleşme arasındaki ilişkide azınlık stresinin aracı bir etkiye sahip olduğuna, ancak psikolojik sıkıntının aracı bir etkiye sahip olmadığına işaret etmiştir. Ayrıca, ırksal mikroagresyon ile kültürleşme arasındaki ilişkide, (sırasıyla) azınlık stresi ve psikolojik sıkıntının seri bir aracı etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bulgular, araştırmacıların mikroagresyona bağlı kültürleşme süreçlerinde etkili olabilecek psikososyal dinamikleri araştırarak etnik azınlık gruplarına ilişkin literatüre katkıda bulunabileceğini göstermiştir. Klinik bir çıkarım olarak danışmanlar, Suriyeli öğrencilere ulaşarak ruh sağlığı hizmetleri bağlamında koruyucu ve farkındalığı arttırıcı ek incelikli yollar önerebilirler.
Özet (Çeviri)
This study examined whether minority stress and psychological distress have both independent and serial mediating effects on the relationship between racial microaggression and acculturation in a sample of Syrian university students. Using a cross-sectional design, 506 Syrian students (Mage = 22.05) were administered an online survey instrument that included demographic information, measures of racial microaggression, minority stress, psychological distress, and acculturation. The results indicated that minority stress, but not psychological distress, mediated the relationship between racial microaggression and acculturation. Furthermore, minority stress and psychological distress were found to have a serial mediating effect in the relationship between racial microaggression and acculturation (respectively). The findings suggest that researchers can contribute to the literature on ethnic minority groups by investigating the psychosocial dynamics that may influence microaggression-related acculturation processes. As a clinical implication, counselors can reach out to Syrian students and suggest additional nuanced ways to prevent and raise awareness in the context of mental health services.