Sınıf öğretmenlerinin web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik tutumlarının incelenmesi
Classroom teachers' use of web 2.0 tools examination of attitudes towards
- Tez No: 865817
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL GÖLDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik tutum düzeylerini incelemek, Web 2.0 araçlarının kullanımına yönelik tutum düzeylerinin yaş, cinsiyet, hizmetiçi eğitim alma durumu, mesleki kıdem ve derslerine girdikleri sınıf düzeyleri gibi değişkenlere göre nasıl değişim gösterdiğini belirlemek, ayrıca ortaya çıkan tutum düzeyinin ve değişimin nedenlerini öğretmen görüşleri aracılığıyla ortaya koymak ve açıklamaktır. Araştırmada karma araştırma yöntemlerinden açıklayıcı ardışık desen kullanılmıştır. Araştırma evreni 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminde Adana İli sınırları içerisinde 507 ilkokulda görev yapmakta olan 8837 sınıf öğretmeninden oluşmakta, nicel çalışma grubunu ise basit seçkisiz örnekleme yoluyla seçilen 371 sınıf öğretmeninden oluşmaktadır. Nitel örneklem grubunu da aynı okullarda görev yapan gönüllülük esaslı seçilen 22 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Nicel verileri toplamak amacıyla Kol ve Çalışkan (2023) tarafınca geliştirilen,“Okul öncesi öğretmenleri için web 2.0 araçlarına yönelik tutum ölçeğinin geliştirilmesi”isimli çalışmada kullanılan“Web 2.0 Araçlarına Yönelik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Nitel verileri toplamak için de araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmanın nicel bölümünde tarama(survey) araştırma modeli kullanılmıştır. Örneklem grubuna ait demografik özellikler açıklandıktan sonra toplanan verilerin çözümlenmesi kapsamında, normallik varsayımı incelenmiş olup veri setinin normal dağılım göstermediği göz önünde bulundurularak non-parametrik testler tercih edilmiştir. Yüzde, frekans, aritmetik ortalama, standart sapma, Mann-Whitney Uve Kruskal-Wallis testi kullanılarak veriler analiz edilmiştir. Nitel veriler, durum çalışması yaklaşımına uygun içerik analizi yapılarak bilgisayar paket programı yardımıyla çözümlenmiştir. Yapılan testler sonucunda Web 2.0 araçlarını kullanım tutum puanlarının orta/iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca Web 2.0 araçları kullanım tutum puanlarının bazı alt boyutlarında yaş, hizmetiçi eğitim alma durumu, mesleki kıdem ve derslerine girdikleri sınıf düzeyleri bağımsız değişkenleri açısından anlamlı düzeyde farklılaştığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 tutum düzeyini; öğrenci öğrenme biçimleri, Web 2.0 araçlarının ders ortamına katkısı, sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 araçlarını benimsemesi, eğitim ortamlarında gerçekleşen dijital dönüşümün yansımaları, web 2.0 araçlarına duyulan ihtiyaç, hizmetiçi eğitim faaliyetlerinin etkilediği sonucuna ulaşılmıştır. Sınıf öğretmenlerinin Web 2.0 tutum düzeyini olumsuz etkileyen faktörler arasında alt yapı sorunları, birleştirilmiş sınıflardaki iş yoğunluğu, zaman yönetimi sorunu ve teknolojik yetersizliklerin yer aldığı ulaşılan sonuçlar arasındadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the attitude levels of classroom teachers towards the use of Web 2.0 tools, to determine how their attitude levels towards the use of Web 2.0 tools vary according to variables such as age, gender, in-service training, professional seniority and the grade level they teach, and also to determine the resulting attitude level and The aim is to reveal and explain the reasons for the change through teachers' opinions. Explanatory sequential design, one of the mixed research methods, was used in the research. The research population consists of 8837 classroom teachers working in 507 primary schools within the borders of Adana Province in the first semester of the 2023-2024 academic year, and the quantitative study group consists of 371 classroom teachers selected through simple random sampling. The qualitative sample group consists of 22 classroom teachers working in the same schools, selected on a voluntary basis. In order to collect quantitative data, the“Attitude Scale Towards Web 2.0 Tools”, developed by Kol and Çalışkan (2023) and used in the study titled“Development of the attitude scale towards web 2.0 tools for preschool teachers”, was used. A semistructured interview form developed by the researcher was used to collect qualitative data. In the quantitative part of the research, survey research model was used. Within the scope of analyzing the data collected after the demographic characteristics of the sample group were explained, the normality assumption was examined and nonparametric tests were preferred, considering that the data set did not show a normal distribution. Data were analyzed using percentage, frequency, arithmetic mean, standard deviation, Mann-Whitney Uve Kruskal-Wallis test. Qualitative data were analyzed with the help of a computer package program by making content analysis in accordance with the case study approach. As a result of the tests, it was determined that the attitude scores for using Web 2.0 tools were at a medium/good level. In addition, it was determined that some subdimensions of Web 2.0 tools usage attitude scores differ significantly in terms of the independent variables of age, in-service training, professional seniority and grade level. In addition, the Web 2.0 attitude level of classroom teachers; It has been concluded that student learning styles, the contribution of Web 2.0 tools to the classroom environment, classroom teachers' adoption of Web 2.0 tools, the reflections of the digital transformation in educational environments, the need for Web 2.0 tools and in-service training activities. Among the factors that negatively affect the Web 2.0 attitude level of classroom teachers are infrastructure problems, workload in multigrade classes, time management problems and technological inadequacies.