İnme sonrası rehabilitasyonun spastisite,fonksiyonel ve kognitif ölçümlere etkisi
The Effect of rehabilitation on spasticity, function and cognitive scales after stroke
- Tez No: 86583
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERDA ÖZDEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
ÖZET inme, beynin bir yansının damarsal yapısında gelişen lezyon sonucu vücudun karşı yansında istemli hareket kaybı, duyu bozukluğu ve nörolojik bulgularla seyreder. Rehabilitasyon ise fizyolojik ya da anatomik yetersizliği ve çevreye uyumsuzluğu olan kişinin fiziksel, ruhsal, toplumsal, mesleki, özel uğraşı ve eğitsel potansiyelini en üst düzeye çıkarması olarak tanımlanmaktadır. Çalışmamızdaki amacımız SVO sonrası inme nedeni ile kliniğimize başvuran hastalann genel özelliklerini belirlemek, bu hastalardan kliniğimize yatırılarak klasik rehabilitasyon programına alınanlarla, ev rehabilitasyon programına dahil edilenler arasındaki fonksiyonel ve nörofizyolojik gelişmeleri tedavi öncesinde ve sonrasında değerlendirerek karşılaştırmaktır. Çalışmamızda hastaların demografik özellikleri, inme öyküsü, özgeçmişi, nörolojik değerlendirmesi kaydedildi ve çalışma grupları motor değerlendirmede Brunnstrom ve APECS yöntemi, spastisitede Ashwort-Pederson skalası, fonksiyonel durum FBÖ ve kognitif değerlendirmede MMDİT'inden yararlanıldı. Çalışmamızın sonucunda, inme rehabilitasyonunda kullandığımız parametrelerin ışığında rehabilitasyon merkezinde yapılan tedavinin daha etkili olduğu kanaatindeyiz. 79
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stroke is characterised with sensorial loss, neurologic disorders and loss of motion in one side of the body caused by lesions in vasculer structure of the opposite side of brain. Rehabilitation is defined as to improve as much as possible the physical, mental, social, occupational and educational potential of physiologically and anatomically disabled individual. The aim of our study is to determine the general characteristics of the patients with CVO applied to our clinic and to compare the functional and neurophysiologic improvements after therapy between the patients who were provided with a classic rehabilitation programme after hospitalisation and the ones given home rehabilitation programme outpatiently. The demographic properties, history of stroke and neurologic evaluation findings were noted. Brunnstrom and APECS method was used in motor evaluation, Ashworth- Peterson scale in spasticity evaluation, FIM in functional evaluation and MMDIT in cognitive evaluation. In conclusion, after the evaluation of these parameters used in rehabilitation, we think the therapy provided in rehabilitation centre is much more efficient. 80