Borderline ve çekingen kişilik özellikleri ile çocukluk çağı travmaları, merhamet korkusu ve yalnızlık arasındaki ilişki
The relationship between borderline and avoid personality traits and childhood trauma, fear of compassion and loneliness
  1. Tez No: 865856
  2. Yazar: NİSA BİRSEN YIKICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAYDEH FARAJİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmanın amacı; borderline ve çekingen kişilik özellikleri ile çocukluk çağı travmaları merhamet korkusu ve yalnızlık arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmanın örneklemi kolayda örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olup, 2023 yılında çalışmaya gönüllü olarak katılım sağlamayı kabul etmiş 18-30 yaş aralığındaki 418 (298 kadın, 120 erkek) katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacı doğrultusunda katılımcılara Sosyodemografik Bilgi Formu, Coolidge Axis II Inventory-Plus Türkçe Kısa Formu, Çocukluk Çağı Travmaları, Merhamet Korkusu Ölçeği, Yetişkinler İçin Sosyal ve Duygusal Yalnızlık Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmada toplanan veriler, SPSS 27 programında istatistiksel olarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimes to examine the relationship between borderline personality traits, avoidant personality traits, childhood traumas, fear of compassion and loneliness. The sample of the study was determined by the random sampling method and consists of 418 participants (298 women, 120 men) between the ages of 18-30 who agreed to voluntarily participate in the study in 2023. In line with the purpose of the research, Sociodemographic Information Form, Coolidge Axis II Inventory-Plus Turkish Short Form, Childhood Traumas Questionnaire, Fear of Compassion Scale, Social and Emotional Loneliness Scale for Adults were applied and the data collected in the study were statistically analyzed in the SPSS 27 program.