Ki-67 ile normal prostat dokusunda ve prostatın epiteliyal lezyonlarında proliferasyon aktivitesinin belirlenmesi
- Tez No: 86586
- Danışmanlar: PROF. DR. YENER AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
-33- ÖZET Bu çalışmada, Ki-67 antikoru normal ve epiteliyal lezyonlu prostat doku örneklerine, immunohistokimyasal olarak streptavidin-biotin peroksidaz yöntem kullanılarak uygulanmıştır. Bez epitelindeki immunreaktif nukleusların sayımı sonucunda belirlenen, Ki-67 indeksi ile proliferasyon aktivitesi değerlendirilmiştir. Kontrol grubuna ait normal prostat doku örneklerinin proliferasyon aktivitesi, BPH'li doku örneklerine ait Ki-67 indeksi ile karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir artış göstermediği tesbit edilmiştir. Yüksek dereceli PIN'li vaka örneklerinde, normal ve kanserli dokulardan ayırt edici bir proliferasyon aktivitesi saptanmıştır. Prostat kanserli vaka grubunda, diferansiasyon azaldıkça proliferatif hücre oranında artış izlenmiş ve Ki-67 indeksinin, Gleason histolojik tümör evrelemesine paralel bir yükselme gösterdiği tespit edilmiştir. Bu bulgular sonucunda; Ki-67 indeksi ile proliferasyon aktivitesi tayininin, kısa sürede, kolay uygulanabilir, pratik bir yöntem olarak, PIN'li ve prostat kanserli doku örnekleri için, tanımlayıcı ve normal prostat dokusundan ayırt edici olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
-34- SUMMARY In this study normal prostate tissues and prostatic epithelial lesions were both stained with Ki-67 antibody by administration of immunohistochemical methods of streptavidin-biotin-peroksidaz. Proliferation activity was evaluated according to the Ki-67 index which was determined by counting the immunreactive nuclei in glanduler epithelium. Proliferation activity were found to be low in samples of normal prostatic tissue and Ki-67 index did not show a significant increase compared to control group. Significant difference in proliferation activity was found in samples of high graded PIN cases than normal and cancer tissues. An increase in the number of proliferating cells was determined, as differentiation decreased in samples of prostatic carcinoma tissues and Ki-67 index was increased with a parallel in Gleason's histological tumor grading. These findings indicate that determination of proliferation activity by Ki-67 index is a definitive method to distinguish the PIN and prostatic carcinoma from normal prostate tissue in a quick, practical and easier way.