İndometasinin ince barsak üzerine etkilerinin morfolojik olarak incelenmesi
- Tez No: 86585
- Danışmanlar: PROF. DR. YURDAGÜL CANBERK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
40 ÖZET Bu çalışma indometasinin ince barsakta meydana getirdiği akut morfolojik değişiklikleri görmek amacıyla gerçekleştirildi. Bu amaçla Sprague-Dawley türü sıçanlara 7.5 mg/kg indometasin gavajla verildi. Takip eden 1, 3 ve 48. saatlerde sakrifiye edilen hayvanlardan alınan ince barsağa ait parçalar ışık mikroskobik ve elektronmikroskobik olarak değerlendirildi. Işık mikroskobik olarak villus epitelinin bazal membrandan ayrılması 1. saatte başlıyordu. 3. saatte lamina propriada geniş boşluklar ve lenfosit infiltrasyonu oluşuyordu. 48. saatte ise villuslar tamamen dejenere görünümde idi. Goblet hücreleri de 1. saaten başlayarak sayıca ve mukus içeriği bakımından gittikçe azalıyordu. 48. saatte Lieberkühn bezlerinin bazalinde artan mitoza paralel çatallaşma dikkati çekti. Elektronmikroskobik incelemede absorbtif hücrelerin mitokondrionlarında değişiklikler 1. saatte başlamıştı. Mikrovilluslarda 3. saatte oluşmaya başlayan değişiklikler, 48. saatte kendini çeşitli dejenerasyonlarla gösteriyordu. Villusun absortif hücrelerinin lateral yüzlerindeki birleştirici komplekslerde 2. grupta başlayan genişlemeler, 3. grupta daha da artmıştı. 48. saatte Lieberkühn kriptalarının lümenleri girintili çıkıntılı hale gelmiş, mikrovilluslan silinmiş ve organellerinde bozukluklar oluşmuştu. Paneth hücreleri özellikle 2. ve 3. grupta bol salgı granülleri ve fagositik materyalleri ile aktif morfolojiyi yansıtıyordu. Araştırmamızın sonucunda, indometasinin ince barsakta akut morfolojik değişiklikler oluşturduğu ve zamanla etkisinin daha belirgin olduğu kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
41 SUMMARY This study was performed to evaluate indomethacin-induced acute morphologic changes on structures of small intestine. Indomethacin (7.5 mg/kg) were administered to Sprague-Dawley rats via gastric feeding tube and animals were killed at 1., 3., 48. hours after indomethacin administration and specimen from small intestine were examined on light and electron microscope. Under the light microscope, detachment of the stroma from the basement membrane in villous epithelium was observed at 1st hour. At 3rd hour lymphocyte infiltration in lamina propria was prominent and spaces in connective tissue were observed. Intestinal villi were found to be completely degenerated at 48th hour. Beginning from first hour, gradual decrease in quantity and mucus content of goblet cells were observed, increase in number of that had undergone mitotic divisions and dicotomy in the lower parts of Lieberkühn cripts were detected at 48th hour. Changes in absorbtive cell mitochondria had begun to occur in 1 hour group. Also various changes occurred in microvilli of intestinal absorbtive cells since third hour, had progressed and represented itself as degeneration in 48 hour group. Dilatations initially observed in junctional complexes of absorbtive cells in group 2 were found to be increased at 48 hours. Luminal surface of Lieberkühn cripts become irregular and also loss of microvilli ana deterioration in their organelles were detected. Paneth cells were representing reactive morphologic features with abundant secretory granules ana phagocytic material in their cytoplasm. We concluded that indomethacin had caused acute changes in morphologic features of small intestine these changes had been found to be increased in time gradually.