Üzümcü-olgunlar bölgeleri (Hakkari- Çukurca) kurşun çinko yataklarının kökensel incelenmesi
Original study of lead- zinc deposits in üzümcü – olgunlar regions (Hakkari- Çukurca)
- Tez No: 865903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TİJEN ÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Çalışma alanı, Alp-Himalaya Dağ Kuşağı'nda bulunan ve Anadolu'yu oluşturan ana tektonik birliklerden birisi olan Toros kuşağı içerisinde yer almaktadır. Bu kuşak içerisinde karbonat içeren Pb-Zn yatakları, değişik rezerv ve tenöre sahip farklı tipte maden yatağı ve zuhuru içermektedir. Torid kuşağı içerisinde yer alan Pb-Zn cevherleşmeleri, batıdan doğuya doğru; (1) Hadim-Bozkır, (2) Göktepe, (3) Gazipaşa, (4) Anamur, (5) Horzum ve Pınargözü, (6) Aladağlar-Zamantı, (7) Tufanbeyli ve (8) Hakkari ili olmak üzere sekiz farklı bölgeye ayrılarak incelenmektedir. Bu bölgelerdeki Pb-Zn yatakları MVT, CRD ve SEDEX tipi cevher oluşum özelliklerine sahiptir. Çalışma alanının da içerisinde bulunan alan genel olarak Alp Orojenezi sürecinde geniş çaplı deformasyonlara ve yüksek dereceli metamorfizma izlerini taşımaktadır. Çalışma alanı içerisinde gözlenen metalik ve metalik olmayan yataklar, Anadolu'nun güneydoğusundaki Doğu Toros kıvrım kuşağının iç kesimlerinde, çeşitli kayaçları içerisinde ve geniş alanlara dağılmış durumdadır. Hakkari bölgesindeki Zn-Pb yataklarının cevherleşme tarzı ve jeokimyasal verileri, MVT 'ye göre biraz daha yüksek homojenizasyon sıcaklığı ve daha düşük tuzluluk oranı, birbirine paralel stratiform cevher zonları ve yüksek As içerikleri açısından SEDEX tipi yataklara benzemektedir. Ayrıca bu yatakların çoğundaki genel özellik, oksitlenerek sülfürsüz çinko yataklarına dönüşüm gözlenmesidir. Çalışma alanının da içerisinde bulunan Hakkari ilindeki yataklar çoğunlukla yerinde oksitlenme türünde cevherleşmelerdir.
Özet (Çeviri)
The study area is located within the Taurus belt, which is located in the Alpine-Himalayan Mountain Belt and is one of the main tectonic units that form Anatolia. Pb-Zn mineralizations located within the tauride belt, from west to east; There are eight different provinces: (1) Hadim-Bozkır, (2) Göktepe, (3) Gazipaşa, (4) Anamur, (5) Horzum and Pınargözü, (6) Aladağlar-Zamantı, (7) Tufanbeyli and (8) Hakkari province. are examined by region. Pb-Zn deposits in these regions have MVT, CRD and SEDEX type ore formation characteristics. The area within the study area generally bears traces of large-scale deformations and high-grade metamorphism during the Alpine Orogeny process. Metallic and non-metallic deposits observed in the study area are distributed in various rocks and over wide areas in the inner parts of the Eastern Taurus fold belt in the southeast of Anatolia. The mineralization style and geochemical data of Zn-Pb deposits in the Hakkari region are similar to SEDEX type deposits in terms of slightly higher homogenization temperature and lower salinity than MVT, parallel stratiform ore zones and high as contents. In addition, the general feature of most of these deposits is the observation of oxidation and transformation into sulphide-free zinc deposits. The deposits in Hakkari province, which is also located in the study area, are mostly in situ oxidation type mineralizations.