Design and characterization of an additively manufactured heat exchanger with triply periodic minimal surface core
Eklemeli imalat ile üretilen üçlü periyodik minimal yüzey yapılı eşanjör tasarımı ve karakterizasyonu
- Tez No: 865904
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ULAŞ YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Üçlü periyodik minimal yüzey (TPMS) yapıları, geleneksel imalat yöntemleriyle üretilemeyen karmaşık şekillerin üretilmesini mümkün kılan eklemeli imalat alanındaki artan ilgi nedeniyle daha sık kullanılmaktadır. Bağıl yoğunluk, duvar kalınlığı ve hücre boyutu gibi uyarlanabilir özellikleri olan matematiksel olarak düzenlenmiş TPMS bazlı yapılar, mühendislik uygulamalarında ilginç kullanım alanlarına sahip olabilmektedir. Tanımları gereği kapladıkları hacmi iki bölgeye ayırmaları, TPMS bazlı yapıları ısı transferi uygulamalarında oldukça kullanışlı hale getirirken, daha az malzeme ile daha benzer veya daha yüksek parça dayanımları elde edilebilmesi TPMS yapılarını uzay uygulamalarına yönelik hafif tasarımlarda da uygulanabilir kılmaktadır. Bu çalışma, farklı TPMS yapılarının yüksek yüzey alanı/hacim oranından yararlanarak tasarlanan ters akışlı kompakt ısı değiştirgeci (CCHEX) tasarımlarına odaklanmaktadır. Bu çalışmada kullanılan TPMS yapılarının ısı transferi yüzey alanları, çeşitli kısıtlarla belirlenen bir ısı değiştirgeci (eşanjör) hacminde hesaplanmıştır. Birçok farklı tasarım seçeneğinden biri olan Gyroid bazlı bir ısı değiştirgeci, 17-4PH paslanmaz çelik malzeme ile eklemeli imalat ile üretilmiştir. Üretilen ısı değiştirgeci, eklemeli imalat tasarım kriterleri gözetilerek, çıkartılması imkansız olacak olan destek yapılarına ihtiyaç duymayacak şekilde tasarlanmıştır. Ayrıca, soğuk ve sıcak akışkanların ısı değiştirgecine giriş ve çıkış kısımlarından basınç, sıcaklık ve debi değerlerini okuyabilen bir test düzeneği kurulmuştur. Yapılan testlerin sonuçları, hesaplamalı akışkanlar dinamiği simülasyonları ile doğrulanmıştır. Bu çalışma, yalnızca kullanılan TPMS yapıları içerisinden geçen laminer akışı kapsamaktadır. Oluşturulan iş akışı kullanılarak, çeşitli TPMS yapıları laminer akış bölgesinde, üretilmeye ve test edilmeye ihtiyaç duymadan termal başarımları ve hacim gereksinimleri açısından analiz edilebilir ve karşılaştırılabilirmektedir.
Özet (Çeviri)
Triply periodic minimal surface (TPMS) structures are being used more frequently as a result of growing interest in additive manufacturing (AM), as intricate shapes like TPMS structures cannot be manufactured using conventional fabrication methods. Having tailorable properties such as relative density, wall thickness and cell size, mathematically regulated TPMS based structures can have intriguing usage in engineering applications. Naturally dividing the volume that they cover into two makes TPMS based structures very handful in heat transfer applications, whereas, having high stiffness values while having less material makes TPMS structures also applicable for light-weighting designs for space applications. This study focuses on a compact counterflow heat exchanger (CCHEX) designed by utilizing the high surface area to volume ratio of different TPMS structures. The heat transfer areas for three different TPMS structures are calculated inside a prescribed heat exchanger volume. Among many other design options, a Gyroid based heat exchanger is manufactured using 17-4 PH. stainless steel powder. The manufactured prototype is designed considering the AM design criteria so that no support structures are needed. Furthermore, a test setup capable of measuring the pressure, temperature, and flow rate data for the fluid sides at the inlet and outlet sections is constructed. Test results are validated using computational fluid dynamics simulations so that many other heat exchanger designs can be evaluated without manufacturing and testing. Using the workflow generated, various types of TPMS structures can be analyzed and compared for their thermal performance and volume requirements in laminar flow region.