The archaeometric analyses of surp yerrortutyun armenian church in Sivrihisar, Eskişehi̇r
Eskişehir Sivrihisar surp yerrortutyun ermeni kilisesi arkeometrik analizleri
- Tez No: 865902
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ BURCU ERCİYAS, PROF. DR. ALİ AKIN AKYOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeometri, Archaeometry
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, Anadolu'nun en büyük üç kilisesinden biri olan Eskişehir Sivrihisar'daki Surp Yerrortutyun Ermeni Kilisesi'nin yapımında kullanılan yapı malzemeleri Arkeometrik açıdan incelenmiştir. Sivrihisar Ermeni Kilisesi'nde yapılan arazi çalışmaları sırasında örneklenen taş, seramik, kiremit parçaları, harç, sıva, pigment, taş üzerinde yer alan siyah tabaka taş ve metaller fiziksel, petrografik ve çeşitli kimyasal analizlerle incelenmiş ve belgelenmiştir. Arkeometrik analizler ile kiliseyi oluşturan tarihi yapı malzemeleri tespit edilmiş, malzeme sorunları ve kaynakları belirlenmeye çalışılmış, yapının özgün durumu ile çelişmeyecek restorasyon yaklaşımları için bilimsel bir zemin hazırlanmaya çalışılmıştır. Petrografik ve kimyasal çalışmalar, yapıdan örneklenen taşların monzonit, kireçtaşı, mermer ve traverten olduğunu ortaya koymuştur. Duvar moloz dolgularından örneklenen tuğla ve kiremit örneklerinin tamamı orijinaldir. Özgün/ onarım harç ve sıvaları, kireç/kil, kireç/alçı, kireç/kil//alçı ve kireç/kil/çimento türü bağlayıcılardan oluşmaktadır. Kilise sıvası üzerindeki pigment örneklerinin renkleri kromametrik (CIE L*a*b renk sistemi) analiz ile kimyasal yapıları ise M-XRF analizi ile belgelenmiştir. Tez çalışmasında, Kilisenin yapısal ve dekoratif malzemelerini kapsayan belgeleme çalışmaları, özgün malzemeler ve onarım uygulamaları, yukarıda bahsedilen görsel ve laboratuvar analiz metodları ile ele alınmıştır. Bunun yanında, Kilisenin tarihi öneminden, benzer yapılarla ortak özelliklerinden, Anadolu Ermeni Kiliselerinin tarihi gelişimi ve Anadolu'nun hıristiyanlık açısından önemi kapsamında detaylandırılarak bahsedilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the building materials used in the construction of Surp Yerrortutyun Armenian Church in Sivrihisar, Eskişehir, one of the three largest churches in Anatolia, were analyzed in terms of Archaeometric aspects. Stone, brick/tile, mortar, plaster, pigment, black layer on stone and metals sampled during the fieldwork at the Sivrihisar Armenian Church were examined and documented by physical, petrographical and various chemical analyses. With the Archaeometric analyses, the historical building materials that make up the church were identified, material problems and sources were tried to be identified and a scientific basis was tried to be prepared for restoration approaches that would not contradict the original condition of the building. Petrographic and chemical studies revealed that the stones sampled from the building are monzonite, limestone, marble and travertine. All the brick/tile samples sampled from the masonry rubble fillings are original. Repair mortars and plasters are composed of lime/cement and lime/clay/cement. The original/repair mortar and plaster samples have lime/clay, lime/gypsum, lime/clay/gypsum, and lime/clasy/cement type binders. The colors of the pigment samples on the plaster of the church were documented by chromametric (CIE L*a*b color system) analysis and their chemical structures were documented by M-XRF analysis. In the thesis study, the documentation of the structural and decorative materials of the church, the original materials and repair practices were handled. In addition, the historical importance of the church, its common features with similar buildings, the historical development of Anatolian Armenian churches and the importance, in terms of Christianity were mentioned in detail.