Sel ve deprem bağlamında geçici afet barınma alanlarının mevcut durum değerlendirmesi: Antalya kenti
Current situation assessment of temporary disaster shelters in the context of flood and earthquake: Antalya
  1. Tez No: 865907
  2. Yazar: AYŞE KIRKPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Doğal afetlerin yıkıcı etkisine karşı insan elinden bir şey gelmese de afetlerin yıkıcı etkisini azaltmak için kentlerin dirençliliğinin artmasına katkı sağlayacak yaklaşımlara ihtiyaç vardır. Kentsel açık ve yeşil alanlar, afet anında ve sonrasında kişilerin barınma, toplanma gibi ihtiyaçlarının karşılanmasında önemli görev üstlenirler. Bu tez çalışması, sel ve deprem bağlamında AFAD (Acil ve Afet Durum) tarafından Antalya için belirlenmiş olan geçici afet barınma alanlarının belirli kriterler ışığında değerlendirmesini, aynı zamanda doğal afetlere hazırlık ve zarar azaltmada öneme sahip kentsel açık ve yeşil alanların rolünü inceleyerek, geçici barınma alanlarının mevcut durumu incelenerek uygun olanlar için deprem parkı önerilmesini hedeflenmektedir. Doğal afetler arasından sel ve depremin seçilme nedenlerinin başında aşırı yağışlar ve geçirimsiz yüzeyler nedeniyle Antalya'da sellerin çok yaygın görülmesidir. Bu amaçla Antalya içerisindeki nüfusun ve kentsel dokunun yoğun olduğu beş merkez ilçe için depremde halka hizmet verebilecek açık ve yeşil alanlar nitelik ve nicelikleri analiz edilmesi ve daha sonra bu beş merkez ilçedeki yaşayan nüfusa yeterliliği ve ulaşılabilirliği irdelenecektir. Hızlı kentleşme ile geçici afet barınma alanlarının etkili bir şekilde yönetilmesine yönelik zorunluluk daha da artmıştır. Sonuçları itibariyle tez çalışması, Tüm bu yapılan analizeler ve veriler ışığında olası bir Antalya depreminde veya sel afeti durumunda sonrasında Antalya halkının rahatlıkla ulaşabileceği ve kullanabileceği kentsel açık ve yeşil alanlar üzerine öneriler getirilmesi hedeflememektedir.
Özet (Çeviri)
Although nothing can be done against the destructive effects of natural disasters, there is a need for approaches that will contribute to increasing the resilience of cities in order to reduce the destructive effects of disasters. Urban open and green spaces play an important role in meeting the needs of people such as sheltering and gathering during and after disasters. This thesis study aims to evaluate the temporary disaster shelter areas determined by AFAD (Emergency and Disaster Situation) for Antalya in the context of flood and earthquake in the light of certain criteria, as well as to examine the role of urban open and green areas, which are important in the preparation and mitigation of natural disasters, and to examine the current situation of temporary shelter areas and to propose an earthquake park for suitable ones. Among the natural disasters, floods and earthquakes were chosen because floods are very common in Antalya due to excessive rainfall and impermeable surfaces. For this purpose, the quality and quantity of open and green areas that can serve the public in case of an earthquake will be analysed for five central districts in Antalya, where the population and urban texture are dense, and then the adequacy and accessibility of the population living in these five central districts will be examined. With rapid urbanisation, the necessity for effective management of temporary disaster shelter areas has increased even more. In the light of all these analyses and data, this thesis does not aim to make recommendations on urban open and green areas that the people of Antalya can easily access and use in the event of a possible Antalya earthquake or flood disaster.