Kilitli beton kaplama elemanlarının karla ve buzla mücadele yöntemlerine karşı dayanımının belirlenmesi
Determination of the interlocking concrete paving units resistance against snow and ice control methods
- Tez No: 865924
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİT YAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemiz bulunduğu coğrafi konum nedeniyle daha çok karasal iklimin hakim olduğu bir coğrafyadadır. Karasal iklimin hakim olması özellikle kış aylarında kar ve buzlanma ile mücadeleyi zorunlu hale getirmektedir. Uygun zaman ve uygun yöntemler ile yapılmayan kar ve buz mücadelesi özellikle karayollarında birçok olumsuz durumu da beraberinde getirmektedir. Ülkemizde buzlanmanın önlenmesi veya buzlanmanın giderilmesi daha çok geleneksel yöntemlerle yapılmaktadır. Ekonomik oluşu, rezervlerinin cok olması, depolanma kolaylığı gibi sebeplere bağlı olarak katı tuz veya tuz agrega karışımı uygulamaları buzlanma ile mücadele en sık karşılaştığımız yöntemlerdir. Buzlanma ile mücadelede kullanılan klorür esaslı tuzların korozif etkileri ve çevreye verdikleri zararlar göz önünde bulundurulduğunda alternatif bir malzeme kullanmak faydalı olacaktır. Bu çalışmada kentleşmenin etkisiyle kullanım alanı giderek artan beton parke kaplama elemanlarının kar ve buz mücadelesi sonrası değişimleri incelenmiştir. Çeşitli derişimlerdeki NaCl ve CMA içeren çözeltilerde 7 gün süre ile bekletilen kilitli beton parke taşlarına, boyut ve görünüş, su emme tayini, yarmada çekme dayanımı deneyleri yapılmış ve ultrasonik ses hızları ölçülerek şahit numunelerle kıyaslanmıştır. Farklı derişimlerdeki çözetilerde bekletilen parke numunelerinin 25 donma çözülme döngüsü sonrası ultrasonik ses hızlarındaki değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Due to its geographical location, our country is situated in an area where continental climate predominates. The prevalence of continental climate particularly necessitates the struggle against snow and icing, especially during the winter months. Failure to carry out adequate snow and ice control, at appropriate times and with suitable methods, often leads to various adverse conditions, especially on highways. In our country, prevention or removal of ice formation is primarily conducted using traditional methods. Application of solid salt or salt aggregate mixtures, attributed to reasons such as economic viability, abundant reserves, and ease of storage, represents the most commonly encountered methods for addressing ice formation. Considering the corrosive effects of chloride-based salts used in icing struggle and the harm they pose to the environment, it would be beneficial to employ alternative materials. In this study, the changes in concrete pavement covering elements, whose usage area is gradually expanding due to urbanization, after snow and ice exposition have been investigated. Interlocking concrete pavement stones, soaked in solutions containing various concentrations of NaCl and CMA for a duration of 7 days, underwent experiments on dimensions, appearance, water absorption determination, tensile splitting strength. Also ultrasonic sound velocities were measured and all results were compared with control specimens. Changes in ultrasonic sound velocities of pavement samples soaked in solutions of different concentrations were examined after 25 freeze-thaw cycles.