Assessing the impact of changes on values during the transformation of traditional houses into hotels: The case of Tarakli
Geleneksel konutların otele dönüşümünde geçirdiği değişimlerin değerler üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi: Taraklı örneği
  1. Tez No: 865970
  2. Yazar: PINAR AKTAŞ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ÖZÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 328
Özet
Geleneksel evler Türkiye'nin kültürel miras stoğunda önemli bir rol oynamaktadır. Bununla birlikte sosyal ve kültürel gelişmeler bireylerin yaşam koşullarını ve yaşam alanlarına ilişkin beklentilerini etkilemektedir. Bu durum geleneksel konutlarda gelişigüzel değişikliklere maruz kalma, değerlerin bilinmemesi, terk edilme ve hatta yıkılma gibi sorunlara yol açmaktadır. Bu olası sorunlara önlem olarak, geleneksel konutların değerleri dikkate alınarak ve etki değerlendirmesi oluşturularak başka bir kullanıma dönüştürülmesi kabul edilebilir çözümlerdir. Sakarya'nın Taraklı ilçesi geleneksel evleri ve tarihi dokusuyla geleneksel bir yerleşim yeridir. Taraklı'da pek çok geleneksel ev çağdaş ihtiyaçlar doğrultusunda uyarlanmıştır. Bu bağlamda Taraklı'daki bazı geleneksel evler otele dönüştürülmüştür. Ancak geleneksel evlerin otele dönüştürülmesine yönelik müdahaleler geleneksel evlerin değerlerini olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Taraklı'da kültür turizmine olan ilginin artmasıyla birlikte yakın zamanda daha fazla geleneksel evin otele dönüştürülmesi beklenmektedir. Bu nedenle bu çalışma, geleneksel Taraklı evlerinin otel dönüşümü geçirirken uğradığı fiziksel değişikliklerin, müdahale öncesi ve sonrası niteliklerine odaklanarak yapıların sahip olduğu değerleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, geleneksel Taraklı evlerinin otele dönüştürülme sürecinde geçirdiği değişimlerin değerlerine etkisini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın kapsamını otele dönüştürülen geleneksel evler oluşturmaktadır. Ana odak noktası, otel dönüşümü sırasında mimari düzende meydana gelen değişiklikler ve bunların değerlere etkisidir.
Özet (Çeviri)
Traditional houses play a significant role in Turkey's cultural heritage stock. Nevertheless, social and cultural developments affect the living conditions of individuals and their expectations of living spaces. This circumstance causes issues for traditional houses such as facing random alterations, ignorance of values, abandonment, and in fact demolition. As a precaution to these potential problems, transforming traditional houses to another use can be accepted by considering their values and creating an impact assessment. The town of Taraklı in Sakarya is a traditional settlement with its traditional houses and historic tissue. In Taraklı, many traditional houses have been adapted to contemporary conditions. In this regard, some traditional houses in Taraklı are transformed into hotels. As a result of the rising interest in cultural tourism in Taraklı, more traditional houses are expected to be transformed into hotels soon. However, these interventions for transforming traditional houses into hotels may negatively impact the values of traditional houses. This study aims to assess the impact of changes on the values of traditional Taraklı houses during their transformation into hotels. The scope of the study is the traditional Taraklı houses that were transformed into hotels. The main focus is to understand changes in their architectural layout and their effect on values during the transformation processes.