NGC 4214 ve NGC 4303 galaksilerinde geçici X-ışın kaynaklarının araştırılması
Investigation of transient X-ray sources in NGC 4214 and NGC 4303
- Tez No: 865969
- Danışmanlar: PROF. DR. AYSUN AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Astrofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında, NGC 4214 ve NGC 4303 galaksilerindeki X-ışını çifti (XRB) ve geçici XRB kaynakları Chandra uydusunun arşiv verileri ile belirlenmiştir. Chandra veri setlerinin analizi sonucunda, NGC 4214'te 51 ve NGC 4303'te 54 X-ışını kaynağı tespit edilmiştir. Bu kaynaklardan, HST/WFC3 görüntüleme alanına düşenler arasında NGC 4214 için 19 ve NGC 4303 için 23 XRB tanımlanmıştır. Her iki galakside toplam 3 geçici XRB ve 6 geçici kaynak adayı belirlenmiştir. XRB'lerin potansiyel optik karşılıklarının varlığı HST/WFC3 görüntülerinde hassas astrometrik hesaplamalarla araştırılmıştır. Belirlenen optik karşılıkların renk-kadir diyagramlarına göre kütleleri dikkate alınarak, her iki galaksideki XRB'ler toplamda 14 HMXB, 8 IMXB ve 16 LMXB olarak sınıflandırılmıştır. Ayrıca, geçici kaynakların 2/3'ü LMXB olarak tanımlanmış, geçici kaynak adaylarının ise yarısı HMXB olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, X-ray binary (XRB) and transient XRB sources in the galaxies NGC 4214 and NGC 4303 have been identified using archival data from the Chandra satellite. Analysis of the Chandra datasets revealed 51 X-ray sources in NGC 4214 and 54 in NGC 4303. Among these sources, 19 XRBs were identified in NGC 4214 and 23 in NGC 4303 falling within the field of view of HST/WFC3 imaging. A total of 3 transient XRBs and 6 transient source candidates were identified in both galaxies. The presence of potential optical counterparts of XRBs was investigated in HST/WFC3 images through precise astrometric calculations. Based on the masses of the identified optical counterparts in color-magnitude diagrams, XRBs in both galaxies were classified as 14 HMXBs, 8 IMXBs, and 16 LMXBs in total. Additionally, 2/3 of the transient sources were classified as LMXBs, while half of the transient source candidates were identified as HMXBs.