Heart disease prediction using machine learning
Makine öğrenmesi kullanarak kalp hastalığı tahmini
  1. Tez No: 865973
  2. Yazar: MOHAMED ALI YOUSSOUF MOHAMED ALI YOUSSOUF
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUAT TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Kalp hastalıkları şu anda dünya genelinde ölümlerin önde gelen nedenleri arasında yer almaktadır ve teşhisi giderek daha karmaşık bir süreç haline gelmiştir. Bu nedenle, hastalıkların hızlı teşhisi için makine öğrenimi tekniklerinin kullanılması önerilmektedir. Bu yaklaşım, hem doktorlar hem de hastalar için zaman tasarrufu sağlamayı amaçlamaktadır. Kalp hastalığı tahminine yönelik olarak farklı makine öğrenimi algoritmalarını içeren karşılaştırmalı bir çalışma gerçekleştirdik. Bu algoritmalar arasında lojistik regresyon, rastgele orman, karar ağacı, destek vektör makinesi (DVM), Naive Bayes ve k-en yakın komşular (KYK) bulunmaktadır. Rastgele orman, lojistik regresyon, karar ağacı, KYK, Naive Bayes ve DVM'nin doğruluk oranları sırasıyla %98, %78, %98, %60, %66 ve %63'tür. Bu çalışma, yalnızca bir yönteme değil, kalp hastalığı tahminine yönelik çeşitli yaklaşımları inceledi. Ayrıca, kalp hastalığına sahip hastalar için kullanılabilir bir veri seti üzerinde bagging, stacking ve boosting gibi topluluk öğrenme tekniklerini keşfettim. Bu tekniklerin bir araya getirilmesinin, tahminlerin doğruluğunu önemli ölçüde artırdığını gözlemledik. Stacking, bagging ve boosting için sırasıyla %98, %99 ve %97 doğruluk oranları elde ettik, bu da farklı tekniklerin birleştirilmesinin kalp hastalığı tahminlerini daha kesin hale getirebileceğini göstermektedir
Özet (Çeviri)
Heart disease is currently the leading cause of death worldwide and has become one of the most challenging diseases to diagnose. Consequently, the use of machine learning techniques for rapid disease diagnosis is recommended, which saves time for both doctors and patients. I conducted a comparative study on heart disease prediction using machine learning algorithms such as Logistic Regression, Random Forest, Decision Tree, SVM (Support Vector Machine), Naive Bayes (NB), and KNN (k-nearest neighbors). The accuracy rates obtained were 98%, 78%, 98%, 60%, 66%, and 63% for Random Forest, Logistic Regression, Decision Tree, KNN, NB, and SVM, respectively. This study explored more than just one approach to heart disease prediction. Additionally, I investigated ensemble learning techniques such as bagging, stacking, and boosting on a publicly available dataset of patients with heart disease. I found that combining these techniques significantly increased the accuracy of the predictions: 98% for stacking, 99% for bagging, and 97% for boosting. This demonstrates how integrating various techniques can enhance the precision of heart disease predictions.