'sketch problem' in MSFAU, ITU, and METU: short-term design exercises in architecture schools in Turkiye
MSGSÜ, İTÜ ve ODTÜ'de 'eskiz problemi': Türkiye'deki mimarlık okullarında kısa süreli tasarım çalışmaları
- Tez No: 865972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HALUK ZELEF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu tez, Türkiye'deki mimarlık okullarında gerçekleştirilen kısa süreli tasarım çalışmalarının kapsamlı bir analizini sunmakta ve mimari eskiz problemlerinin üç tanınmış kurumda kullanımına odaklanmaktadır: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi. Çalışmada karşılaştırmalı bir araştırma çerçevesi kullanılarak mimari eskiz problemlerinin bu okullar arasındaki nüansları araştırılmakta; eskiz problemleriyle ilgili metodolojileri, prosedürleri, öğretim yaklaşımlarını, değerlendirme kriterlerini ve pedagojik sonuçları incelenmektedir. Araştırma metodolojisi, kısa vadeli tasarım alıştırmalarının bir değerlendirme aracı olarak kullanılmasına ilişkin uygulamaları ve ortak özellikleri aydınlatmak için akademisyenlerle yapılan görüşmelerin yanı sıra sınav materyallerinin analizini de içermektedir. Bu araştırma, Türkiye'deki mimarlık eğitiminde eskiz problemlerinin geleneğini ve uygulamasını keşfederek, etkili pedagojik stratejiler hakkında fikir vermeyi, kısa süreli tasarım çalışmalarının zorluklarını belirlemeyi ve Türkiye'deki mimarlık okullarında mimari eskiz problemlerinin kullanımını artırmaya yönelik öneriler önermeyi amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmalı analizin bulguları, mimarlık eğitimi uygulamalarının desteklenmesine ve mimari tasarım yeterliliğinin değerlendirilmesinde kısa süreli tasarım çalışmalarının rolünün daha derinlemesine anlaşılmasına katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a comprehensive analysis of short-term design exercises conducted within architecture schools in Turkiye, with a specific focus on the use of architectural sketch problems in three renowned institutions: Mimar Sinan Fine Arts University, Istanbul Technical University, and Middle East Technical University. Utilizing a comparative research framework, the study investigates the nuances of architectural sketch problems, examining methodologies, procedures, instructional approaches, evaluation criteria, and pedagogical consequences associated with sketch problems at these institutions. The research methodology incorporates interviews with scholars, along with an analysis of exam materials, to elucidate unique practices and shared characteristics in using short-term design exercises as an assessment tool. By exploring the tradition and application of sketch problems in architectural education in Turkiye, this research aims to provide insights into effective pedagogical strategies, identify challenges of short-term design tasks, and propose recommendations for enhancing the utilization of architectural sketch problems in architecture schools in Turkiye. The findings of this comparative analysis will contribute to supporting architectural education practices and fostering a deeper understanding of the role of short-term design exercises in evaluating architectural design proficiency.