Pediatrik rinosinüzitlerde allerjik zemin
Role of the allergy in pediatric rhinosinusitis
  1. Tez No: 86600
  2. Yazar: VACİD MUHAMMED AHMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ YAĞIZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Toplumdaki allerji sıklığının % 15-30 arasında olduğu tahmin edilmektedir. Çocukluk çağı rinosinüzitleri bir çok nedenle meydana gelebilmektedir. Allerji birincil bir neden olmasa da, rinosinüzit oluşumunu kolaylaştıran bir etken olarak görülebilir. Bu çalışmada yaşlan 3-12 arasında değişen 29 çocuk, anamnez, fizik muayene, radyolojik ve mikrobiyolojik incelemeler, nazal smear sitolojisi, serum Ig E düzeyi ve allerjik deri testi (Prick Testi) açısından değerlendirildi. Olgular, Prick Testi sonucuna göre, allerjik ve non-allerjik rinosinüzit olarak iki gruba ayrıldı. İki grup arasında, serum immunglobülin düzeyi ve nazal smear sitolojisi açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı. Allerjik deri testlerinin çocukluk çağı allerjik rinosinüzitlerinin tanısında allerjinin tespitindeki önemi açıktır ve klinik bulgular ne olursa olsun tüm tekrarlayan rinosinüzitli hastalardan istenmelidir. Allerjik rinitli çocukların tanısı ve tedavisi, ileri yaşlarda yaşam kalitesinin arttırılması ve cerrahi bir müdahaleyi zorunlu kılacak komplikasyonların önüne geçilmesi açılarından ayrıca önem kazanmaktadır. 53
Özet (Çeviri)
SUMMARY The prevalence of allergy in the general population has been estimated to be between 15% and 30 %. Pediatric rhinosinusitis has got lot's of casuals. Allergy is not a primer causal of Pediatric rhinosinusitis, but which has important role. In this study, 29 children is evaluated by history, physical examination, radiological and microbiologic evaluation, nasal fluid cytology, allergic dermatological tests and serum IgE measurement, which are between 3-12 ages. The patients separate from first to another grup in order to allergic dermatological test. There is no significant difference between allergic rhinit's group with non-allergic rhinit's group, nasal fluid cytology and IgE measurement. To identify allergy in childhood rhinosinuzitis, allergic dermatological tests have major role. The diagnosis and treatment of allergy in childhood, has important the prevention about complications due to surgery in the future. 54