Allerjik-nonallerjik rinosinüzitlerde bilgisayrlı tomografi ve endoskopik muayene bulgularının değerlendirilmesi
Evaluation on endoscopic examination findings and computerized tomography in allergic and nonallergic rhinosinusitis
  1. Tez No: 86601
  2. Yazar: M. SABRİ TEZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ÇANAKCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET KBB kliniklerine sinonazal şikayetlerle başvuran hastaların %30'a yakın bölümü alierjik bir zemine sahiptir. Allerji tek başına bir etken olmasa da rinosinüzit oluşumunu kolaylaştıran bir faktördür. Bu çalışmada yaşlan 15-68 arasında olan sinonazal şikayetlerle başvuran hastalarımıza prick testi, nazal smear sitolojisi ve serum IgE düzeylerine bakılarak alierjik rinosinüzit ve nonallerjik rinosinüzit olark ikiye ayrılmıştır. Bu iki grup arasında mukosal patolojiler ve anatomik varyasyonlar olarak incelenmiştir. Konka bullosa, paradoks konka OMC kapatan septum deviasyonu, septum orta konka yapışıklığı ve OMC hastalığı endoskopik olarak ta değerlendirilmiş ve endoskopinin sensivitesine bakılmıştır. Genel olarak endoskopinin sensivitesi düşük spesivitesi yüksek olarak bulunmuştur. Bu da endoskopide yanlış negatif sonuçlar olabileceğini bu yüzden BT ile beraber değerlendirilmesi gerektiği sonucu çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Up to %30 of the ENT patients who present with sinonazal complaints have an allerjic background, Although allergy by it self is not a factor, it promotes the development of rhinosinusitis. In this study we divided our patients aging between 15 to 68 in to allergic rhinosinusitis and nonallergic rhinosinusitis groups by applying skin prick test and nazal smear cytology, and determining serum IgE levels. In these two groups mucosal pathologies and anatomic variations were investigated. By evaluating concha bullosa, paradoxal concha, septum deviation that closes the OMC, adhesion of the middle concha and septum, endoscopically, the sensivity of endoscopy was determined. In general the sensitivity of endoscopy was found low, and the spesificity high, This concludes that there might be false negatif results in endoscopy and that it should therefore be evaluated together with CT.