Pediatrik yaş grubunda bakteriyel gastroenterit etkeni olarak aeromonasın yeri
The Bacteriology of childhood diarrhea: aeromonas spp. and other enteric pathogens
- Tez No: 31131
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
62 ÖZET Bu çalışmada, diyare yakınması olan 300 hastanın ve diyare yakınması olmayan 50 sağlam çocuğun dışkıları, Aeromonas türlerinin varlığı ve diğer patojenler açısından bakteriyolojik ve parazitoloji* olarak incelenmiştir. İncelenen 300 ishalli örnekten 29'unda (¥,9.7) patojen bakteri saptanmıştır. Bu bakterilerden; Aeromonas hydrophila %0.67, onteropatojen c. coli % 5, Shigella türleri %1.67, Salmonella paratyphi B %0.33, koagülaz pozitif Staphylococcus %1, Enterococcus %0.33 ve ayrıca Candida cinsi mayalar %0.67 oranında bulunmuştur. Çalışmamızı yaptığımız populasyonda gasîroenterit etkeni olarak Aeromonaslar önemli bir potansiyele sahip olmakla birlikte görülme sıklığı açısından barsak parazitleri ve Enterobacteriaceae familyasından sonra gelmektedir. Daha geniş populasyonlar üzerinde yapılacak çalışmalar Aeromonasların epidemiyolojisinin aydınlatılmasında önemli rol oynayacaktır.
Özet (Çeviri)
63 SUMMARY The Bacteriology Of Childhood Diarrhea: Aeromonas spp. And Other Enteric Pathogens. In this study, the presence of Aeromonas spp. and other enteric pathogens was investigated in the stool samples of 300 children with diarrhea and 50 children without diarrhea as the control group using bacteriologic and parasitologic methods. Pathogenic bacteria were detected in 29 (9.7%) of 300 stool samples. The isolation rate of these pathogens were as follows; Aeromonas hydrophila 0.67%, EPEC 5%, Shigella spp. 1.67%, Salmonella paratyphi B 0.33%, coagulase positive Stapylococci 1%, Enterococci 0.33% and also Candida spp. 0.67%. Among the enteric parasites, Entamoeba histolytica was found in 81.8%, Giardia intestinalis in 16.7% and Hymenolepis nana in 1.5% of stools. It seemed Aeromonas hydrophila was a potential cause for gastroenteritis, although its incidence was below the enteric parasites and members of the Enterobacteriaceae family in the population we investigated. Further studies in a wider population will play an important role enlightening the epidemiology of Aeromonas species.