Diyanet İşleri Başkanlığı 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının fiziki yapısı üzerine bir araştırma (Tokat ili örneği)
Research on the physical structure of Directorate of Religious Affairs Quran courses for 4-6 age group (Tokat province example)
  1. Tez No: 866008
  2. Yazar: MERVE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN DİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
4-6 yaş grubu Kur'an kursları yeni bir çalışma alanıdır. Kur'an kursları çeşitli açılardan incelenmektedir. Çalışmaların sayılarının az olduğu ancak artarak devam ettiği gözlemlenmiştir. Çalışmalara katkı sağlamak amacıyla 4-6 yaş grubu Kur'an kurslarının fiziki yapısı ile ilgili bir araştırma yapmak gerekli görülmüştür. Bu çerçevede araştırmanın evrenini Tokat ili ve ilçelerindeki 4-6 yaş grubu Kur'an kursları oluşturmaktadır. Olgu bilim deseni kullanılan bu çalışmada, mülakat ve gözlem teknikleri kullanılarak veriler elde edilmiştir. Bu mülakatların içeriğini oluşturan sorular; kursların fiziki yapısı hakkındaki görüşleri tespit etmeye yönelik sorulardır. Araştırmanın sonucunda kursların fiziki yapısının DİB'in (Diyanet İşleri Başkanlığı)“4-6 Yaş Grubu Kur'an Kursların Fiziki Mekânlarında Bulunması Gereken Nitelikleri”ne yeteri düzeyde uygun olmadığı tespit edilmiştir. Kursların fiziki anlamda; kurs binası çevresinin daha güvenli hale getirilmesi, kurs bahçelerinin salıncak, kaydırak, tahterevalli gibi park oyuncakları ile zenginleştirilmesi, sınıflarda mutfak köşesi, tamir köşesi, fen bilimi köşesi alanlarının oluşturulması gibi değişikliklere ihtiyacı olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Quran courses for 4-6 age groups are a new field of study. Quran courses are examined from various perspectives. It has been observed that the number of studies is low but continues to increase. In order to contribute to the studies, it was deemed necessary to conduct a research on the physical structure of Quran courses for the 4-6 age group. In this context, the population of the research consists of Quran courses for 4-6 age groups in Tokat province and its districts. In this study, which used a phenomenological design, data was obtained using the interview and observation method. The questions that make up the content of these interviews are questions aimed at obtaining the instructors' opinions about the physical structure of the courses. As a result of the research, it was determined that the physical structure of the courses did not sufficiently comply with the“Qualifications that 4-6 Age Group Quran Courses Must Have in Physical Locations”of DIB (Presidency of Religious Affairs). Physical aspects of the courses; It has been concluded that there is a need for some changes such as making the surroundings of the course building safer, enriching the course gardens with the necessary materials, and making the classrooms more suitable for education.