COVİD 19 salgın döneminde katılım bankalarının finansal performanslarının TOPSİS yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of the financial performance of participation banks during the COVID 19 pandemic period using the TOPSIS method
- Tez No: 866009
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERGİN TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Katılım Bankacılığı, İslami hassasiyetleri olan kişilerin faizle işlem gören geleneksel bankacılığı kullanmak istememeleri sebebiyle ortaya çıkmıştır. Katılım bankacılığının işleyişinin temelinde ortaklık mantığı yatmaktadır ve İslam'da ticari ortaklık teşvik edilmiştir. Katılım bankacılığı da bu minval üzere kurulmuştur. Katılım bankacılığı nev-i şahsına münhasır özellikleri yanında kredi kartı, finansman desteği, fon kullandırma ve sigortacılık işlemleri gibi diğer bankacılık işlemlerini de yapmaktadır. Fakat bu işlemleri de yaparken yine hak keza İslami esaslara riayet edilmektedir. Katılım bankacılığının yaygınlaşması ile faiz hassasiyeti nedeniyle para piyasasına dâhil edilmeyen atıl kalan fonlar da ticari sahaya intikal ederek piyasada ki işlem hacmi genişlemiştir Bu çalışmada ülkemizde faaliyette bulunan katılım bankalarının Covid-19 Salgın döneminde finansal performansları TOPSİS yöntemi kullanılarak analizi amaçlanmıştır. TOPSİS yöntemi çok kriterli karar verme yöntemlerinden biridir. Çalışma kapsamında ülkemizde faaliyette bulunan altı adet katılım bankasının 2019-2022 yılları arası finansal performansı analizi için Aktif Karlılık, Özkaynak Karlılığı, Özkaynaklar/Aktif Toplamı, Net Faiz (Kâr Payı) Geliri/Aktif Toplamı, Vergi Öncesi Kâr (VÖK)/Pasif Toplamı, Kullandırılan Fonlar / Toplam Aktifler, Kullandırılan Fon / Toplanan Fonlar olmak üzere yedi adet oran kullanılmıştır. TOPSİS yöntemi kullanılarak yapılan analiz sonucunda 2019 yılında en yüksek performans gösteren katılım bankasının Ziraat Katılım Bankası olduğu, en düşük performans gösteren katılım bankasının Albaraka Türk Katılım bankası olduğu, 2020 yılında en yüksek performans gösteren katılım bankasının Kuveyt Türk Katılım Bankası olduğu, en düşük performans gösteren katılım bankasının Emlak Katılım Bankası olduğu, 2021 yılında Kuveyt Türk Katılım Bankası yine en yüksek performansı gösteren katılım bankası, Emlak Katılım Bankası en düşük performansı gösteren katılım bankası, 2022 yılında da en yüksek ve en düşük performans değişmemiş en yüksek performansın Kuveyt Türk Katılım Bankası en düşük performansın ise Albaraka Türk Katılım Bankası olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Participation Banking emerged because people with Islamic sensitivities did not want to use traditional banking that deals with interest. The logic of partnership lies at the basis of the operation of participation banking and commercial partnership is encouraged in Islam. Participation banking was also established in this manner. In addition to its unique features, participation banking also carries out other banking transactions such as credit card, financial support, fund disbursement and insurance transactions. However, while carrying out these operations, both legal and Islamic principles are followed. With the spread of participation banking, idle funds that were not included in the money market due to interest sensitivity were transferred to the commercial field and the transaction volume in the market expanded. In this study, it is aimed to analyze the financial performances of participation banks operating in our country during the Covid-19 Pandemic period using the TOPSIS method. TOPSIS method is one of the multi-criteria decision making methods. Within the scope of the study, for the financial performance analysis of six participation banks operating in our country between 2019 and 2022 (Profitability on Assets, Return on Equity, Equity/Total of Assets, Net Interest (Dividend) Income/Total of Assets, Profit Before Tax (BIT)/Total of Liabilities , Funds Provided / Total Assets, Funds Provided / Funds Collected) seven ratios were used. As a result of the analysis using the TOPSIS method, the highest performing participation bank in 2019 was Ziraat Participation Bank, the lowest performing participation bank was Albaraka Türk Participation Bank, the highest performing participation bank in 2020 was Kuveyt Türk Participation Bank, the lowest performing participation bank was The bank is Emlak Katılım Bankası, in 2021, Kuveyt Türk Katılım Bankası is again the highest performing participation bank, Emlak Katılım Bankası is the lowest performing participation bank, and in 2022, the highest and lowest performances have not changed, the highest performance is Kuveyt Türk Katılım Bankası, the lowest performance. It has been determined that it is Albaraka Türk Participation Bank.